Аикански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аикански
Aikanã
Зборуван во: Бразил 
Регион: Рондонија
Вкупно говорници: 200[1]
Јазично семејство: изолирани
 Аикански
Јазични кодови
ISO 639-1: none
ISO 639-2: min (B)   (T)
ISO 639-3: id=tba tba

Аиканскиот јазик (Aikanã) или само Аикана јазик (понекогаш се нарекува и Тубурао[2]) е загрозен саторседелски јазик изолат[1] кој се зборува од околу 200 луѓе во Рондонија[3], Бразил. Морфолошки овој е сложен јазик со распоред на реченица ПОГ.[4] Аиканскиот користи изменета латинична азбука.

Фонологија[уреди | уреди извор]

Аиканскиот јазик располага со следниот гласовен систем:[5]

Самогласки[уреди | уреди извор]

орални самогласки
предни централни задни
затворени i y u
средни ɛ ø a~ə
отворени
носни самогласки
предни централни задни
затворени ĩ ũ
средни ɛ̃
отворени ã

Согласки[уреди | уреди извор]

Согласки
лабијални алвеоларни непчани веларни глотални
носни m /m/ n /n/ ñ /ɲ/
експлозивни p /p/
b /b/
t /t/
d /d/
k /k/ /ʔ/
фрикати s /s/
th /ð/
j/h /h/
африкати ts /t͡s~t͡ʃ/
вевни r /r/
апроксимантни w /w/ l /l/ y /j~ʒ/

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Theoretical and social implications of language documentation and description on the eve of destruction in Rondônia“ (PDF). 2007. Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-08-30. Посетено на 2009-05-10. На |first= му недостасува |last= (help)
  2. A Grammar of Kwaza. Walter de Gruyter. 2004. стр. 9. ISBN 3110178699. На |first= му недостасува |last= (help)
  3. „Ethnologue report for language code:tba“. Ethnologue. Посетено на 2009-05-10.
  4. „Aikana Language and the Aikanã Indian Tribe“. Native Languages of the Americas website. 2008. Посетено на 2009-05-10.
  5. „Aikana Pronunciation Guide“. Native Languages of the Americas website. 2008. Посетено на 2009-05-10.