Аигуа де Валенсија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агуа де Валенсија

Валенсијанската вода (Valencian, Aigua de València.) е коктел направен од база на кава или шампањ, сок од портокал, вотка и џин . Во принцип, се служи во стомни со различни големини и се консумира од широка чаша за коктел. За прв пат е направен во 1959 година од Константе Гил во барот Café Madrid de Valencia во градот Валенсија, Шпанија .

Aigua de València (валенсискиот правопис на Agua de Valencia) е помалку познатиот братучед на Сангрија. Тоа е исто толку освежувачко, вкусно и лесно да се направи за толпата како што е сангријата. Една голтка и знаев дека тогаш треба да го споделам овој вкусен рецепт за коктел.

Според писателката Марија Анхелес Аразо во нејзината книга Валенсија Ноче, барот во тоа време бил посетуван од група баскиски патници кои нарачувале „Агуа де Билбао“ (шпански, „Водата на Билбао “), мислејќи на најдобрите во барот. кава. Уморни од тоа секогаш да го нарачуваат истото, тие го предизвикале сопственикот да им понуди нешто ново и тој им предложил да ја пробаат „Agua de Valencia“. Тие се согласија да го пробаат она што го направи Гил, и поради тоа што им се допадна, продолжија да го пијат во подоцнежните посети.

Цела деценија пијалокот бил познат само на мала група клиенти и дури во 1970-тите почна да станува познат во поширокиот ноќен живот во Валенсија. Оттогаш, тој станал многу популарен пијалок.

Константе Гил го напуштил барот во 2000 година и се посвети на сликањето „Tertulias de Café“ (шпански, „социјални собири на кафулето“), како почит на неговите тамошни искуства. Гил починал од срцев удар на 7 јуни 2009 година во Валенсија, Шпанија. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Икона за портал Портал: „Liquor
  • List of cocktails
  • List of cocktails (alphabetical)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Adiós al autor del agua de Valencia“. Las Provincias (Spanish). 2009-06-07. Посетено на 2009-06-09.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]