Аивоански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аивоански јазик
Рифски јазик
Застапен воСоломини
ПодрачјеСантакруски Острови
Координати10°13′S 166°12′E / 10.217° ЈГШ; 166.200° ИГД / -10.217; 166.200
Говорници8,400  (1999)e18
Јазично семејство
Писмолатиница
Јазични кодови
ISO 639-3nfl

Аивоанскот (матичен назив: Äiwoo) е австронезиски јазик кој се зборува на Рифските Острови и Нендо во Соломоните. Јазикот исто така е познат како рифски јазик. Аивоанскот јазик е најголем од групата на рифско-сантакруски јазици со околу 8000 луѓе.

Класификација[уреди | уреди извор]

Аивоанскиот е дел од малат група на рифско-сантакруски јазици, која пак е дел од австронезиската група на океански јазици.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Næss, Åshild (2006). „Bound Nominal Elements in Äiwoo (Reefs): A Reappraisal of the 'Multiple Noun Class Systems'“. Oceanic Linguistics. 45 (2): 269–296. doi:10.1353/ol.2007.0006.
  • Ross, Malcolm & Åshild Næss (2007). „An Oceanic Origin for Aiwoo, the Language of the Reef Islands?“. Oceanic Linguistics. 46: 456–498. doi:10.1353/ol.2008.0003.
  • Næss, Åshild & Brenda H. Boerger (2008). „Reefs – Santa Cruz as Oceanic: Evidence from the Verb Complex“. Oceanic Linguistics. 47: 185–212. doi:10.1353/ol.0.0000.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]