Азулен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Азулен
Azulene-numbers.png
Azulene 3d structure.png
Назнаки
275-51-4 Yes check.svgОк
ChemSpider 8876 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
PubChem 9231
UNII 82R6M9MGLP Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула C10H8
Моларна маса 128.17 g mol−1
Точка на топење

99–100 °C

Точка на вриење

242 °C

 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Азуленот е органско соединение и изомер на нафталенот. За разлика од нафталенот кој е безбоен, азуленот е темно син.