Азуага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Азуага
Азуага is located in Шпанија
Азуага
Азуага
Местополоба
Координати: 38°15′32″N 5°40′40″W / 38.25889° СГШ; 5.67778° ЗГД / 38.25889; -5.67778Координати: 38°15′32″N 5°40′40″W / 38.25889° СГШ; 5.67778° ЗГД / 38.25889; -5.67778
земја Шпанија
Автономна областЕкстремадура
ПровинцијаБадахоз
комаркаCampiña Sur
Правен округЛерена
основан1 век
Управа
 • AlcaldesaМарија Нативидад Фуентас дел Пуерто (2007) (PP)
Површина
 • Вкупна497,9 км2 (1,922 ми2)
Надм. вис.&10000000000000593000000593 м
Население (2008)
 • Вкупно8.396
 • Густина1.7/км2 (4.4/ми2)
ДемонимAzuagueño/ña
Arsense
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postal code06920
Мреж. местоМатична страница

Азуага е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .