Азтреонам

Од Википедија — слободната енциклопедија

Азтреонам — првиот лек од групата монобактамски антибиотици кој се користи во лекување на инфекции со грам-негативни аеробни бактерии. Азтреонам припаѓа на групата резервни антибиотици.

Области на примена[уреди | уреди извор]

Области на примена на азтреонам: инфекции на бубрезите, уринарниот тракт, долниот респираторен тракт (вклучувајќи пневмонија и бронхитис), исто така кај цистична фиброза (како раствор за инхалација, трговско име Cayston),[1] менингитис (воспаление на мозочните обвивки), инфекции на коските и зглобовите, кожата и меките ткива, абдомен, сепса и гонореја, како и во гинекологијата.[2]

Несакани ефекти[уреди | уреди извор]

Несакани ефекти се повремено гастроинтестинални тегоби, ретко главоболки, вртоглавица, конфузија, промени во крвната слика, нарушувања на коагулацијата и бубрежни дисфункции, многу ретко псевдомембранозен колитис, жолтица и тинитус.[3]

Контраиндикации и предупредувања[уреди | уреди извор]

Контраиндикација е преосетливост на азтреонам. Мора да се земе предвид ризикот од вкрстена алергија кај алергија на цефтазидим поради идентични странични синџири. Дополнително, апликацијата на лекот мора да се изврши внимателно ако пациентот е алергичен на реакција.[4]

Хемиска структура[уреди | уреди извор]

Азтреонам со β-лактамски прстен означен со сина боја.

Како и пеницилините и цефалоспорините, азтреонамот содржи прстен на β-лактам. Сепак, за разлика од пеницилините и цефалоспорините, β-лактамскиот прстен не е споен со пет или шестчлен хетероцикличен прстен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Zusammenfassung des Europäischen Öffentlichen Beurteilungsberichts (EPAR) für Cayston“ (PDF). veröffentlicht von der Europäischen Arzneimittelagentur. стр. 3. Архивирано од изворникот (PDF; 131 kB) на 2014-12-17. Посетено на 2010-08-30.
  2. ROTE LISTE 2008, Verlag Rote Liste Service GmbH, Frankfurt am Main, ISBN 978-3-939192-20-6.
  3. Marianne Abele-Horn: Antimikrobielle Therapie. Entscheidungshilfen zur Behandlung und Prophylaxe von Infektionskrankheiten. Unter Mitarbeit von Werner Heinz, Hartwig Klinker, Johann Schurz und August Stich, 2., überarbeitete und erweiterte Auflage. Peter Wiehl, Marburg 2009, ISBN 978-3-927219-14-4, S. 339.
  4. Marianne Abele-Horn (2009), S. 339.