Азмак (Струмичка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Азмак
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворСтрумичко Поле

Азмакрека во Југоисточна Македонија чиј тек е низ Струмичкото Поле.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа лево од патот Струмица-Петрич јужно од селото Петралинци и источно од Струмица. Зафаќа сливно подрачје од 49,87 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.