Азилија Бенкс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азилија Бенкс
Azealia Banks performing in Israel, May 2018
Азилија Бенкс на настап во Израел, мај 2018
Животописни податоци
Родено имеАзилија Аманда Бенкс
Познат(а) и како
 • Miss Bank$
 • Азилька[1]
Роден(а)31 мај 1991.(1991-05-31)(32 г.)
Њујорк, САД
Жанрови
Занимања
 • Рапер
 • пејач
 • текстописец
 • глумица
Период на активност2008–денес
Издавачи
Мреж. местоcheapyxo.net

Азилија Аманда Бенкс (англиски: Azealia Amanda Banks; родена на 31 мај 1991 година) е американска раперка, пејачка и текстописец. Детсвото го поминала во њујоршката населба Харлем.[5] Во 2008 година почнала својата музика да ја објавува на Myspace,[6] а во 2009 година потпишала со XL Recordings.[7][8] Во 2011 година го објавила својот деби-сингл „212“ кој станал вирален и се нашол на неколку меѓународни топ листи.[9][10][11] По овој успех потпишала договор со Interscope и Polydor Records.

Во јули 2013 година Азалија Бенкс ја прекинала соработката со продукциските куќи,[12] станала независен уметник и основала своја независна продукциска куќа, Chaos & Glory Recordings. Денес има договор со Parlophone и Warner Records. Досега има издадено два микстејпа ( Fantasea во 2012 година и Slay-Z во 2016 година), еден студиски албум (Broke with Expensive Taste во 2014 година) и две ЕП (1991 во 2012 година и Icy Colors Change во 2018 година). Во декември 2017 година, Бенкс ја имала својата прва филмска улога во музичката драма „Љубовта ја победува римата“ (Love Beats Rhymes), во кој го толкувала главниот лик.[13]

Музиката од Бенкс, која содржи звуци од различни жанрови како холандски хаус, рап, поп, електронска музика и авангарда е често фалена од критичарите. Песната „212“ се наоѓа на листата на најдобри песни за 2011 година, а музички публикации, меѓу кои и Ролинг Стоун и Билборд ја вбројуваат меѓу клучните песни на деценијата.

Во текот на својата кариера, присуството на Бенкс на социјалните мрежи и изразените ставови, особено оние за американската политика и за расизмот, предизвикале контроверзии. [14] [15]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми
 • Broke with Expensive Taste (2014)

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмски улоги на Азалија Бенкс
година Наслов Улога Белешки
2005 година Американската владејачка класа Пејачка и танчерка во Империја Фолс Игран филм
2017 година Љубовта ги победува римите Коко Игран филм
2020 година Готварско шоу со Азалија Бенкс Сама Краток филм

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Награда Категорија Дело Исход
2011 година БиБиСи Sound of 2012 [7] Самата Трето
Rober Awards Најнадежен нов уметник Победничка
Најдобра денс химна „212“
2012 година NME награди Денсфлор химна Номинирана
Philip Hall Radar Award [7] Самата Победничка
mtvU Woodie награди The Breaking Woodie Номинирана
О Музички награди Најдобар веб уметник [16]
Урбани музички награди Најдобар сингл [17] [18] „212“ Победничка
Најдобар меѓународен уметник [17] Самата Номинирана
Уметник на годината [17]
Европски фестивалски награди Новајлија на годината [19]
MOBO награди Најдобар меѓународен изведувач [20]
2013 година NME награди Негативец на годината [21]
Награди за музички видеа во Обединетото Кралство Најдобро урбано видео – буџет „ Атлантис “
BET награди Најдобар женски хип хоп изведувач [22] Самата
Најдобар нов изведувач [22]
Меѓународни награди за танцова музика Најдобра рап/хип-хоп денс песна „212“
2014 година Средногодишни музички награди Billboard.com Најнезаборавна расправија Бенкс против T.I.
Rober Awards Најдобар R&B Самата
2015 година BET Awards Најдобар женски хип хоп изведувач [23]
Меѓународни награди за танцова музика Најдобра рап/хип-хоп/трап денс песна „Heavy Metal and Reflective“
A2IM Libera награди Револуционерен албум на годината Broke with Expensive Taste
Rober Awards Floorfiller на годината „ Trap Queen “ (со Fetty Wap) (ремикс со Quavo и Gucci Mane)
2016 година Награди на музичкото друштво Хип-хоп снимка на годината "Ice Princess"
Хип-хоп албум на годината Broke with Expensive Taste
2017 година Slay-Z
Најдобар урбан албум
Најдобра хип-хоп снимка на годината „ Големиот Биг Бит “
Уметник на годината, женски - хип-хоп Самата

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име azilka.
 2. Khomami, Nadia (May 11, 2016). „Azealia Banks axed from UK festival after racist rant at Zayn Malik“. The Guardian. Посетено на August 22, 2020.
 3. Dart, Chris (June 13, 2012). „Azealia Banks – 1991“. Exclaim!. Посетено на January 3, 2016.
 4. Lymangrover, Jason (June 13, 2012). „Azealia Banks“. All Music. Посетено на January 3, 2016.
 5. Ortved, John (February 1, 2012). „Azealia Banks, a Young Rapper Taking Cues From the Street“. The New York Times. Посетено на November 17, 2012.
 6. Baron, Zach (August 28, 2012). „The Making of Azealia Banks“. Spin. Посетено на October 28, 2017.
 7. 7,0 7,1 7,2 „BBC Sound of 2012 – Artist Profile – Azealia Banks“. BBC. January 4, 2012.
 8. „Azealia Banks has pop at XL Recordings“. The Quietus. January 5, 2012.
 9. „Dutch 100 Chart Information“. Hit Parade. April 7, 2012. Архивирано од изворникот на May 4, 2012.
 10. „GFK Chart Track“. Irish Recorded Music Association. March 30, 2012. Архивирано од изворникот на October 8, 2016. Посетено на March 30, 2012.
 11. „UK Singles Chart Archive“. Official Charts. April 9, 2012.
 12. Michaels, Sean (July 11, 2014). „Azealia Banks 'free' from record deal with Universal“. The Guardian.
 13. Kit, Borys (May 26, 2015). „Azealia Banks, Common & RZA Teaming for Musical Drama 'It Doesn't Have to Rhyme'. Billboard. Посетено на May 31, 2015.
 14. Diep, Eric; Ortiz, Edwin (June 19, 2014). „A History of Azealia Banks' Twitter Beefs“. Complex.
 15. Oppenheim, Maya (2016-05-12). „A brief history of Azealia Banks public feuds“. The Independent. Посетено на October 17, 2018.
 16. „And the O Music Awards Nominees Are...“. O Music Awards. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на June 3, 2013.
 17. 17,0 17,1 17,2 „Rita Ora leads nominations for the 10th annual Urban Music Awards 2012“. Urban Music Awards. Архивирано од изворникот на August 29, 2014. Посетено на June 3, 2013.
 18. „2012 Urban Music Awards“. MetroLyrics. Архивирано од изворникот на May 25, 2013. Посетено на June 3, 2013.
 19. „European Festival Awards 2012 shortlist announced“. The Line of Best Fit. Посетено на April 7, 2020.
 20. „MOBO Awards 2012 – Who Might Win?“. Music of Black Origin Awards. Архивирано од изворникот на August 6, 2017. Посетено на June 3, 2013.
 21. „NME Awards 2013 – as it happened“. NME. Посетено на June 3, 2013.
 22. 22,0 22,1 Takeda, Allison (July 1, 2013). „BET Awards 2013: Kendrick Lamar Wins Big, Justin Timberlake Performs With Charlie Wilson“. Us Weekly. Посетено на July 1, 2013.
 23. „BET Awards Nominations 2015 – Beyonce, Chris Brown & More“. HollywoodLife. May 18, 2015. Посетено на May 18, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Azealia Banks discography at Discogs