Азербејџанска национална библиотека

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 40°22′27″N 49°50′45″E / 40.37417° СГШ; 49.84583° ИГД / 40.37417; 49.84583

Азербејџанска национална библиотека
Azərbaycan Milli Kitabxanası
Карта
Основана1922
МестоБаку, Азербејџан
Фонд
Обем7,000,000
Службена страницаhttp://www.anl.az/
КартаАзербејџанска национална библиотека "Мирза Фатали Ахундов" (азерски: Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası) — национална библиотека на Азербејџан, се наоѓа во Баку. Основана е во 1922 година. Името го носи по Мирза Фатали Ахундов, азербејџански драматург и филозоф. Националната библиотека располага со повеќе од 7 милиони книги, од најразлилни области.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]