Азербејџанската Национална академија на науките

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азербејџанската Национална академија на науките
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası
Лого на AMEA
Зградата на академијата во Баку
КратенкаAMEA
Основана23 јануари 1945
ЦелДа го следи и поттикнува развојот на науките
СедиштеБаку,  Азербејџан
Координати40°22′23″N 49°48′51″E / 40.37306° СГШ; 49.81417° ИГД / 40.37306; 49.81417Координати: 40°22′23″N 49°48′51″E / 40.37306° СГШ; 49.81417° ИГД / 40.37306; 49.81417
Членство57 полноправни членови и 104 соодветни членови
Службени јазициАзербејџански
ПретседателИса Хабиббейли
Генерален секретарРасим Алгулиев
ПрипадностКавкаска универзитетска асоцијација
Мреж. местоscience.gov.az

Националната академија на науките на Азербејџан (азерски: Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA)) — со седиште во Баку, е главната државна истражувачка организација која спроведува истражувања и ги координира активностите во областа на точните и општествените науки во Азербејџан. Основана е на 23 јануари 1945 година.

Претседател на Академијата е академик Иса Хабибејли, а генерален секретар е академик Расим Алгулиев.[1]

Академијата е членка на Кавкаската универзитетска асоцијација.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Академијата е основана врз основа на Азербејџанското здружение за научни истражувања, кое најпрво беше поврзано со Државниот универзитет во Баку, подоцна со Академијата на науките на СССР. Во 1945 година, Советот на народни комесари на СССР издаде наредба за реорганизација на општеството во Академија на науките на Азербејџанската ССР. Во првата година, Академијата имаше 15 членови..[3]

Президиумот е сместен во историскиот објект „Исмаилија“ на улицата „Истиглалијат“ во центарот на главниот град.

Структура[уреди | уреди извор]

Националната академија на науките на Азербејџан е поделена на шест одделенија, кои заедно содржат околу 40 истражувачки и културни институти низ целата земја:

Академијата има регионални канцеларии во градовите Генџе, Шеки и Ланкаран. Една од единиците во структурата на АНАН е Републичкиот центар за сеизмологија при АНАН.

Членови[уреди | уреди извор]

Академијата има два вида членство; моментално се состои од 57 полноправни членови (академици) и 104 соодветни членови (дописни членови). Членството се добива со гласање; претседателот на академијата се избира од редот на академиците. Академијата исто така доделува почесни членства на заслужни научници.

Председатели[уреди | уреди извор]

Президиумът на националната академия се намира на една от най-оживените улици в Баку.
Име на претседател Период
Мир-Асадула Миргасимов 1945 – 1947
Јусиф Маммадалиев 1947 – 1950
1958 – 1961
Муса Алиев 1950 – 1958
Захид Халилов 1961 – 1967
Рустам Исмаилов 1967 – 1970
Хасан Абдулаев 1970 – 1983
Елдар Салаев 1983 – 1997
Фарамаз Магсудов 1997 – 2000
Махмуд Каримов 2000 – 2013
Акиф Ализаде 2013 – 2019
Рамиз Мехдиев 2019 – 2022
Иса Хабиббейли 2022 –

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Президиумски апарат AMEA“ (руски). Азербејџанската Национална академија на науките. Посетено на 2017-04-25.
  2. „Tüm Üyeler“ (турски). Kunib.com. Посетено на 2023-08-06.
  3. „Azerbaijan National Academy of Sciences: Establishment“ (англиски). Science.az. 2007-01-25. Архивирано од изворникот на 2007-01-25. Посетено на 2023-08-06.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „Научни одделенија на AMEA“ (руски). Азербејџанската Национална академија на науките. Посетено на 2017-04-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]