Азатан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азатан
Ազատան
рурална заедница
Азатан
Азатан
Држава Ерменија
ПровинцијаШирак
Население (2011)
 • Вкупно4,838
Азатан - Топонимски опслужувач GEOnet (англиски)

Азатан (ерменски: Ազատան; порано познат како Каракилиса, Каракс и Покр Каракилиса) — големо село и рурална заедница во Ширак во Ерменија. Според Националната статистичка служба на Република Ерменија (ARMSTAT) населението се зголемило на 5,697 во 2010 година,[1] од 4,838 според пописот од 2001 година.[2]

Името потекнува од ерменскиот збор Азатан (ерменски: Ազատան), што значи "слободни". Азатан исто така беше сасанидска воено административна позиција во Сваранската единица.

Популација[уреди | уреди извор]

Население по година:[3]

Година 1831 1922 1959 1970 1979 1989 2001 2004 2011
Поп. 1450 2940 3039 4000 3956 5616 5117 5175 4838

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Предлошка:ARMSTATdata
  2. Предлошка:ArmenianCensus
  3. „Dictionary of Armenian residences (Հայաստանի հանրապետության բնակավայրերի բառարան), page 7“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-09-12. Посетено на April 18, 2014.