Прејди на содржината

Аеродром Тирана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународен Аеродром Тирана

Aeroporti Tiranë
Општо
Аеродромски видЈавен
Сопственик/ОператорTirana International Airport SHPK
Служи заТирана
МестоположбаРинас, Албанија
Јазол за
Надм. височина33 м / 108 ст
Мрежно местоtirana-airport.com
Карта
TIA is located in Албанија
TIA
TIA
Местоположба во Албанија
Писта
Правец Должина Површина
м ст
17/35 2.750 9.022 асфалт
Статистика (2021)
Патници2.923.553
Движења на авиони26.152

Меѓународниот Аеродром Тирана (IATA: TIAICAO: LATI) (албански: Rinas или Rinasi) — аеродром кој ѝ служи на Тирана, Албанија и е главниот аеродром на Албанија. Се наоѓа на 25 км северно од Тирана.[1]

Сите сообраќајни опреми на аеродромот Ринас се моментално модернизирани со инвестиција на Lockheed Martin.

На 23 април 2005, започнал приватен 20-годишен период на концесија под приватен менаџмент на конзорциум воден од Hochtief AirPort. Како дел од оваа концесија, започнала со работа изградбата на целосно нов патнички терминал и разни подобрувања во инфраструктурата, вклучувајќи и нов пристапен пат. Со овие подобрувања, аеродромот ќе биде во можност да се справи со патничките побарувачки на Албанија во претстојните години.

Авио компании и одредишта

[уреди | уреди извор]

Врвни пет превозници

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Wragg, David (November 2009). The World's Top 500 Airports (2. изд.). Somerset, UK: Haynes Holdings. стр. 13. ISBN 978-184425-632-7.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]