Прејди на содржината

Аеродром Солун

Координати: 40°31′11″N 22°58′15.3″E / 40.51972° СГШ; 22.970917° ИГД / 40.51972; 22.970917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Солун "Македонија"

Αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης «Μακεδονία»[1][2]
Општо
Аеродромски видPublic / Military
СопственикGovernment of Greece[3]
ОператорFraport Greece
Служи заThessaloniki
МестоположбаThermi, Greece
Отворен1948 (for public)
Јазол за
Часовен појасEastern European Time (UTC+02:00)
 • Лето (ЛСВ)Eastern European Summer Time (UTC+03:00)
Надм. височина6,83 м / 22 ст
Координати40°31′11″N 22°58′15.3″E / 40.51972° СГШ; 22.970917° ИГД / 40.51972; 22.970917
Мрежно местоskg-airport.gr/en/
Карта
Map of the airport
Map of the airport
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Писта
Правец Должина Површина
м ст
10/28 3.440 11,286 Asphalt
16/34 2.424 7,953 Asphalt
Статистика (2023)
Passengers7,029,957
Passenger traffic change 18,7%
Aircraft movements54,658
Aircraft movements change 11,5%
Sources: Greek AIP[4][5][6]
Statistics: Fraport Greece[7]


Аеродром Солун (IATA: SKGICAO: LGTS), официјално Аеродром Солун "Македонија"[8] (грчки: Κρατικός Αερολιμένας Θεσσαλονίκης «Μακεδονία»)[9] и поранешен Аеродром Микра, е меѓународен аеродром кој го опслужува Солун, вториот најголем град во Грција. Се наоѓа на 13 kм (8 ми) југоисточно од градот, во Седес.[4]

Аеродромот е третион најголем аеродром во државата после Меѓународниот аеродром Атина и Меѓународниот аеродром Ираклион. Отворен е во 1930 година и е втор најголем аеродром во Грција по број на летови и трет по број на опслужени патници во 2016, со над 6 милиони патници. Тој е главниот аеродром во Северна Грција и исто така ги опслужува популарната туристичка дестинација Халкидики и околните градови во Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης "Μακεδονία". Fraport Greece (грчки). Посетено на 4 November 2023.
  2. „14 Regional Airports“. Hellenic Republic Asset Development Fund. Посетено на 4 November 2023.
  3. „Fraport Greece Commences 40-Year Concession at 14 Greek Regional Airports“. Copelouzos Group. 11 April 2017. Посетено на 4 November 2023.
  4. 4,0 4,1 „AIP AD 2 LGTS-1 GREECE 02 NOV 2023“ (PDF). Hellenic Aviation Service Provider. Посетено на 4 November 2023.
  5. „EAD Basic“. Ead.eurocontrol.int. Посетено на 12 July 2015.
  6. „MAKEDONIA“. World Aero Data. WorldAeroData.com. Архивирано од изворникот на 2020-03-02. Посетено на 2 March 2020.CS1-одржување: неподобна URL (link)
  7. „Thessaloniki Airport Air Traffic statistics“. Посетено на 4 November 2023.
  8. „THESSALONIKI AIRPORT "MAKEDONIA". Посетено на 24 January 2018.
  9. „Κρατικός Αερολιμένας Θεσσαλονίκης "Μακεδονία" (ΚΑΘΜ)“. Посетено на 24 January 2018.