Аеродром Сегед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аеродром Сегед
Szeged repülőtér
IATA: QZDICAO: LHUD
Преглед
Тип Public
Стопанисувач Сегед Транспорт Лтд.
Опслужува Сегед, Унгарија
Надм. вис. 80 m / 262 ft
Координати 46°15′03″N 020°05′21″E / 46.25083° СГШ; 20.08917° ИГД / 46.25083; 20.08917
Мреж. место www.AirportSzeged.hu
Карта
Szeged is located in Унгарија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -209.3%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Szeged
Местоположба на аеродромот во Унгарија
Писти
Насоченост Должина Површина
m ft
16R/34L 1,185 3,888 асфалт
16L/34R 1,177 3,862 трева
09/27 610 2,001 трева
Sources: Airport website,[1]

Аеродромот Сегед (ICAO: LHUD) е аеродром кој служи за Сегед, град во округот Чонград, Унгарија. Аеродромот се наоѓа на 5 километри (3 NM) западно од центарот на градот.

Објекти[уреди | уреди извор]

Аеродромот се наоѓа на надморска височина од 80 метри над средното ниво на морето. Аеродромот има една асфалтирана писта назначена 16R / 34L која мери 1.185 до 30 метри (3.888 ft × 98 ft). Исто така има две писти со трева: 16L / 34R е 1.177 на 50 метри и 09/27 е 610 на 50 метри.

Аеродромот е опремен со NDB и DME .

Статистика[уреди | уреди извор]

Година Патници [2] [3] Промена
2002 година
11   404
n / a
2003 година
8   532
-25,18%
2004 година
9   757
+ 14,35%
2005 година
4   400
-54,90%
2006 година
11   393
+ 158,93%
2007 година
16   358
+ 43,58%
2008 година
22   344
+ 36,59%
2009 година
24   942
+ 11,62%
2010 година
29   222
+ 17,16%
2011 година
22   107
-24,35%
2012
24   572
+ 11,15%
2013
22   643
-7,85%
2014
19   891
-12,15%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Szeged Airport, official site
  2. Доделени написи за визуелните медиуми , Vidéki Repülőterek Szövetsége, 2014.
  3. сообраќај статистика, airportszeged.hu (унгарски)