Аеродром Париз-Бове

Координати: 49°27′16″N 02°06′46″E / 49.45444° СГШ; 2.11278° ИГД / 49.45444; 2.11278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Париз-Бове

Aéroport de Paris-Beauvais
Advanced Landing Ground (ALG) A-61/B-42
Општо
Аеродромски видPublic
ОператорТрговско-индустриска комора (ЦГИ) на Оаза
Служи заБове, Франција
МестоположбаTillé
Надм. височина359 ст / 109 м
Координати49°27′16″N 02°06′46″E / 49.45444° СГШ; 2.11278° ИГД / 49.45444; 2.11278
Мрежно местоaeroportparisbeauvais.com
Карта
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Picardy" does not exist
Писта
Правец Должина Површина
м ст
12/30 2.430 7.972 Asphalt
04/22 708 2.323 Asphalt
Статистика (2018)
Passengers3,980,000
Passenger traffic change 5,2%
Sources: AIP français,[1] Aeroport.fr [2]

Аеродром Париз-Бове (француски: Aéroport de Paris-Beauvais)[3][4] (IATA: BVAICAO: LFOB), брендиран како aеродром Бове-Тиле,[5] е меѓународен аеродром во близина на градот Бове, во општината Тиле во Франција. Тој е десетти најфреквентен аеродром во Франција, во кој се справуваат со 3.997.856 патници во 2016 година[6] а најмногу го користат чартер и нискобуџетни авиокомпании.

И покрај името на брендот, аеродромот се наоѓа во регионот Пикардија и 85 kiloметарs (53 ми) северо-северозапад од Париз.

Историја[уреди | уреди извор]

Овој аеродром бил изграден во 30-тите години на минатиот век и бил запленет од Германците во јуни 1940 година за време на Битката кај Франција. За време на окупацијата, Бове бил користен како воен аеродром Луфтвафе . Доделени познати единици (сите од Луфтфлот 3 3, Флигеркорпс IV):[7][8]

 • Kampfgeschwader 76 (KG 76) јуни - 24 октомври 1940 година Dornier Do 17 Z-2 (Код на трупот на авионот: F1 +)
 • Sturzkampfgeschwader1 (SKG 1) јули 1940 Junkers Ju87 B Stuka

Првичната германска употреба на аеродромот била како база на бомбардери. кг 76 и СКГ 1 и авионите бомбардери учествувале во Битката на Британија . кг 76 биле намалена на 19 од 29 машини што можеле да се користат до 18 август 1940 година. кг 76 извршиле напад во Лондон на 7 и 15 септември 1940 година.

 • Kampfgeschwader 26 (KG 26) септември 1940 - февруари 1941 Heinkel He 111 H (Код на трупот на авионот: 1H +)
 • Kampfgeschwader 77 (KG 77) 3–22 март 1941 Junkers Ju 88 A-1 (Код на трупот на авионот: 3А +)
 • Kampfgeschwader 4 (KG 4) 30 јуни - 19 јули 1941 година Heinkel He 111 H (Код на трупот на авионот: 5J +)
 • Kampfgeschwader 54 (KG 54) 9 јули - 16 август 1942 Junkers Ju 88 A-1 (Код на трупот на авионот: B3 +)
 • Kampfgeschwader 6 (KG 6) декември 1942 - февруари 1943 Junkers Ju 88 A-1 (Код на трупот: K6 +)

Со префрлањето на Луфтвафе кон ноќни напади врз Англија, лошо оштетените единици во Бов биле заменети со серија единици Хе 111 и Ју 88А кои вршеле анти-бродски мисии (КГ 26, КГ 77) и мисии за ноќно бомбардирање над Англија (КГ 4, КГ 54, КГ 6).[7]

 • Jagdgeschwader 26 (JG 26) 15 август - 3 октомври 1943 Focke-Wulf Fw 190 A
 • Jagdgeschwader 1 (JG 1) 6–30 јуни 1944 Messerschmitt Bf 109 G

Зголемениот број и честотата на осмото воено воздухопловство на САДАФ, Боинг Б-17 Летечка тврдина и консолидирани силни бомбардери на дневно светло Б-24 Либератор над окупирана Европа и Германија, го натерале Луфтвафе да ги исели единиците на бомбардерите и да додели борбени единици за пресретнување на нападот врз американските бомбардери како дел од одбраната на рајхот . По инвазијата на Нормандија, елементите на ЈГ 1 биле преместени во Франција и имале за задача да обезбедат воздушна поддршка на германската армија, заедно со нивната нормална улога во воздушната одбрана против сојузничките бомбардери.[7]

Како одговор на нападите за пресретнување, Бове бил нападнат од среднобомбардери на УСАФ Деветтото военото воздухопловство Мартин Б-26 Марадер и ловци-бомбардери Република П-47 Тандерболт со бомби за општа намена од 500 фунти, ненасочени ракети и митралези со калибар. Осмите тешки бомбардери на военото воздухопловство биле во опсегот на пресретнување на авионите Луфтвафе доделени на базата. Нападите биле темпирани за да имаат максимален ефект што може да ги задржи пресретнувачите закачени на земја и да не можат да ги нападнат тешките бомбардери. Исто така, северноамериканските групи придружба на борбени авиони П-51 Мустанг од Осмото воено воздухопловство би се спуштиле назад при враќањето во Англија и би ја нападнале базата со воен напад.[9]

Американска употреба[уреди | уреди извор]

Ослободена е од сојузничките копнени сили околу 3 септември 1944 година за време на кампањата во Северна Франција. Речиси веднаш, IX инженерската команда на воздухопловните сили на Армијата на Соединетите Држави, 818-тиот инженерски авијациски баталјон, го расчистиле аеродромот од мини и ги уништиле авионите „Луфтвафе“. Била претрпена мала штета од битката, а аеродромот станал борбен аеродром на УСАА деветта воена авијација, назначена како Напредно поле за слетување „А-61“ околу 15 септември, исто така познат како „Аеродромот Бове / Тил“.[10][11]

Од Бове, Деветтата воена авијација 322д група за бомбардирање се летало со средни бомбардери Б-26 Марадер од средината на септември до март 1945 година.[12] Откако борбената единица се преселила на исток, аеродромот го користеле транспортните единици, летајќи со залихи од Англија и евакуирајќи ги борбените жртви на повратното патување. Американците им ја вратиле целосната контрола на аеродромот на француските власти на 17 август 1945 година.

Развој од 1950-тите[уреди | уреди извор]

Во 1950 година Министерството за воздухопловство понудило да му ја обезбеди како воена воздушна база на НАТО како дел од развојот на Алијансата во Студената војна. Бове бил избран да стане аеродром за вонредни состојби на НАТО (воздушна база Бове-Тиле), контролиран од француските воздухопловни сили и наменет за употреба од сите воздушни сили на НАТО за растерување на нивните авиони во случај на војна.[се бара извор]

Екипите за расчистување пристигнале и ги отстраниле остатоците од војната и сите не експлодирани мини биле отстранети од местото. Недостатокот на финансирање не дозволило изградба на писта од 8000 ', подлоги за дисперзија и други одлики потребни за современ воен аеродром. Наместо тоа, во 1953 година, плановите на НАТО за Бове биле прекинати и аеродромот бил вратен во приватни раце.[13]

Во 1956 година (или евентуално нешто порано) Бове-Тиле бил повторно изграден како цивилен аеродром и бил повторно отворен за комерцијална употреба. Тоа било крај на Французите на првата нискобуџетна услуга Коуч-Ер во светот, поврзувајќи го Лондон со Париз преку Лимпн, управувана од Skyways . Повторното развивање започнало во 2005 година. Тогаш аеродромот имал три порти, сместени во шатор за маркирање додека постојаните објекти се обновувале. 

Доказите за нејзината воена историја се присутни околу прагот на пистата 22, североисточно од аеродромот, при што околу 2000 стапки од крајот на пистата е неискористената површина на воената писта, во комплет со неколку кратери на бомби оставени од нападите на деветти бомбардери од военото воздухопловство и некои воени патишта со една лента, што се остаток на воените такси-патишта. Покрај тоа, урнатините на техничката локација за поддршка остануваат североисточно од аеродромот, во близина на комуната Морлејн, со поврзување на автопатишта патишта и темелите / урнатините на зградите или хангарот на авионите. Остануваат откритија за остатоци од времето на војната во пошуменото подрачје, исто така поврзани со останатите патишта.[се бара извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Контролна кула[уреди | уреди извор]

Нова контролна кула во изградба

Новата контролна кула е активна од 22 јануари 2019 година. Сместена е на јужната страна од аеродромот и го заменува оној од 1962 година, сместена меѓу двата терминали.

Писта[уреди | уреди извор]

Главната писта има систем за слетување со инструменти CAT III за пистата 12 и CAT I за пистата 30 плус Индикатор за прецизен пристап на патот (PAPI) за пистата 12. Исто така, ќе се инсталира PAPI за пистата 30 на крајот на 2019 година. Ова им овозможува на авионите да слетаат на аеродромот во лоши временски услови, со видливост дури до 75 метри.

Терминал[уреди | уреди извор]

Кога нискобуџетната авиокомпанија „ Рајанер“ го избра Бове-Тиле во мај 1997 година за три дневни врски со Даблин, терминалот на овој регионален аеродром се состоел од едноставен хангар изграден во 1979 година. Оттогаш четири дополнителни станици за авиони и во 2010 година втор терминал од 6,000 square metres (65,000 sq ft) морал да се изгради за да се соочи со значителното зголемување на сообраќајот. Аеродромот е опремен за управување со патнички авиони со средна големина. Од 2007 година забраната за ноќно летање е строго спроведена во корист на мештаните. Зградата на терминалот се затвора во периодот од 23:30 до 06:30 часот.[14] Аеродромот има два терминали, неколку ресторани, снек-барови и трговски области, како на аеродромот, така и во јавно достапната област. Хотел Ибис Буџет, кој располага со 76 соби, во моментов се гради веднаш до Терминалот 2.

Авиокомпании и одредишта[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
Предлошка:НоврапКишинзу
Синиот воздухБакау, Букурешт ( завршува на 28 март 2021 година) [15]
РајанерАликанте, Барселона, Бари, Безиер (продолжува на 4 декември 2020 година) , Бергамо, Болоња, Бриндизи, Будимпешта, Каари, Даблин, Фаро, Фез, Краков, Лисабон, Мадрид, Малта, Манчестер,[16] Маракеш, Ујда (започнува на 6 декември 2020 година),[17] Палермо, Пафос,[18] Пиза, Порто, Познањ, Рабат, Рим –ајампино, Севиља, Софија, Тангер (започнува на 5 декември 2020 година),[17] Солун , Тревизо, Валенсија, Виена,[19] Вилнус, Варшава – Мод lin, Вроцлав
'Сезонски:' Фигари (започнува на 30 март 2021 година),[20] Надор (започнува на 29 март 2021 година),[17] Палма де Мајорка, Задар, Сарагоса (започнува на 30 март 2021 година) [17]
SkyUpКарков,[21] Киев - Борсипол, Лавов
Волотеа'Сезонски: 'Ајачо
ВизерБелград, Букурешт, Кишинзу,[22] Клуж-Напока, Дебречин, Гдањск, Iași, Ларнака,[23] Познањ, Скопје, софија, Тимишоара, Тирана,[24] Варна,[25] Вилнус

Статистика[уреди | уреди извор]

Патници[уреди | уреди извор]

Област за пријавување
Област на портата за поаѓање
Преглед на пистата

Движења[уреди | уреди извор]

Пристап[уреди | уреди извор]

Патен транспорт[уреди | уреди извор]

Аеродромот е поврзан со градот Париз преку автобуски и железнички услуги. Времето на патување до Париз е 75 минути со автобус, кој поаѓа и собира патници покрај Конгресната палата во Порт Мејло, сместена во 17-от арондисман, приближно еден километар западно од Триумфалната капија. Исто така, има минибус и такси- услуги кои одат до Париз или Паркот Дизниленд .

На аеродромот има и такси- превоз.

Патнички автобус обезбеден од Транспорт Урбајнс ду Бовеасис сообраќај до центарот на градот Бове:

 • Линија 12: Меири - зона на активна област Тилеулс - Тиле - Аеропорт
 • Аеродромски шатл: Аеродром - Општински парк - Меиларт - Катедрале - Маири (Градско собрание) - Гаре СНЦФ (железничка станица) - Кенеди - Декарт - Дели - Сен Жермен - Елиспејс - Аеродром

Железничка врска[уреди | уреди извор]

Железничката станица Бове се наоѓа скоро 4 kiloметарs (13,000 ст) далеку, со врски до Париз Гаре ду Норд, Амјен и други одредишта.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • раширено земјиште за слетување
 • Список на најпрометните аеродроми во Франција

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. Предлошка:AIP FR
 2. Предлошка:Citer web
 3. „Beauvais-Tillé airport chart“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 16 October 2017. Посетено на 16 October 2017.
 4. aeroportparisbeauvais.com - Contact us retrieved 18 February 2017
 5. aeroportparisbeauvais.com retrieved 18 February 2017
 6. „Statistiques de trafic 2016 des aéroports français“ (PDF). Union des aéroports français. Посетено на 16 October 2017.
 7. 7,0 7,1 7,2 „The Luftwaffe, 1933-45“. Посетено на 2 June 2015.
 8. „The Luftwaffe in Scale: Identification Codes of Luftwaffe Units 1939–1945“. Посетено на 2 June 2015.
 9. USAAF Film "Target For Today"
 10. Johnson, David C. (1988), U.S. Army Air Forces Continental Airfields (ETO), D-Day to V-E Day; Research Division, USAF Historical Research Center, Maxwell AFB, Alabama.
 11. „IX Engineer Command“. Архивирано од изворникот на 2019-06-09. Посетено на 2 June 2015.
 12. Maurer Maurer. Air Force Combat Units of World War II. Maxwell AFB, Alabama: Office of Air Force History, 1983. ISBN 0-89201-092-4.
 13. McAuliffe, Jerome J: U.S. Air Force in France 1950–1967 (2005), Chapter 17, Dispersed Operating Bases
 14. Aeroport Beauvais – Summary
 15. https://boardingpass.ro/blue-air-amana-pana-in-martie-2021-mutarea-zborurilor-pe-charles-de-gaulle/
 16. https://corporate.ryanair.com/ вести / ryanair-лансира-3-нови-манчестерски-рути-за-лето-2020 /
 17. 17,0 17,1 17,2 17,3 https://www.ryanair.com/gb/en/
 18. https: // корпоративно. ryanair .com / news / ryanair-ouvrira-une-nouvelle-base-a-paris-beauvais-a-lhiver-2020 /? market = fr
 19. https://www.routesonline.com/news/38/airlineroute/278806/[мртва врска] laudamotion-додава-Виена-база-во-w18 /
 20. https: //www.ryanair .com / gb / en /
 21. Liu, Jim (22 јануари 2020). „SkyUp Airlines S20 Kharkiv – Paris service changes“. routesonline.com.
 22. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 5 July 2018. Посетено на 5 July 2018.
 23. https://travelweekly.co.uk/articles/376302/wizz-air-expands-cyprus-network
 24. Liu, Jim. „Wizz Air S20 new routes addition as of 09JUN20“. Routesonline. Посетено на 10 June 2020.
 25. https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/about-us/news/2018/12/12/wizz-air-announces-further-expansion-of-its-varna-base#/