Аеродром Микелон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аеродром Микелон

Aéroport de Miquelon
Miquelon Airport.jpg
  • МЗВП: MQC
  • МОЦВ: LFVM
    Аеродром Абаде is located in Канада
    Аеродром Абаде
    Местоположба на аеродромот во Северна Америка
Општо
Аеродромски видЈавен
ОператорDirection de l'équipement
Служи заМикелон-Ланглад
МестоположбаМикелон
Надм. височина10 ст / 3 м
Координати47°05′45″N 56°23′04″W / 47.09583° N; 56.38444° W / 47.09583; -56.38444Координати: 47°05′45″N 56°23′04″W / 47.09583° N; 56.38444° W / 47.09583; -56.38444
Писта
Правец Должина Површина
м ст
12/30 1.000 3,281 Асфалт
Извор: ПАИ[1]

Аеродромот Микелон (француски: Aéroport de Miquelon) (IATA: MQCICAO: LFVM) ― регионален аеродром на островот Микелон, во општина Микелон-Ланглад, во Француската прекуморска заедница на Свети Пјер и Микелон, покрај источниот брег на Северна Америка на работ на Гранд Бенкс на Њуфаундленд.

Преглед[уреди | уреди извор]

Главната зграда содржи шалтери за пријавување, контролна кула и противпожарна станица.

статистика ‎[уреди | уреди извор]

Погледнете го необработеното барање + препораки на за Wikidata.

Авиокомпанија и одредиште[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
Air Saint-PierreСвети Пјер

Нема директни летови од континентална Франција. Поврзувањето на летовите (со „ Air Canada“, „Air France“, „ Air Transat“ или „Corsair International“) кон копното бара префрлање преку Свети Пјер аеродромот кон аеродром Монтреал-Трудо или да се реализира сезонски лет еднаш неделно од Свети Пјер до Париз.

Пистите на аеродромот се способни да управуваат само со турбопроп или мали млазни авиони.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]