Аеродром Логоварди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аеродром Логоварди
Logovardi Airport
Општо
Аеродромски видСпортски
Сопственик/ОператорВлада на Република Македонија
Служи заБитола, Македонија
МестоположбаЛоговарди
Надм. височина1,950 ст / 594 м
Координати41°01′24.76″N 021°25′32.10″E / 41.0235444° СГШ; 21.4255833° ИГД / 41.0235444; 21.4255833
Писта
Правец Должина Површина
ст м
17R/35L 1.000 305 бетон
17L/35R 3.937 1.200 трева


Аеродром Логовардиаеродром сместен 9 км од градот Битола. Почнал да работи во 1935 г. како цивилен аеродром, а денес е наменет за спортско-рекреативни летови.

Статус[уреди | уреди извор]

Логоварди е активен аеродром со постојана површина, но со минилмани објекти потребни за A, B или C аеродроми[1]

Услуги[уреди | уреди извор]

На 23 јули 2007 г. Битола беше зафатена од шумски пожари. Аеродромот Логоварди беше користен како база на авионите кои помагаа за гасење на пожарот.

Аеродромот го користи и аероклубот Мирко Тодоровски, кој е домаќин на аеромитинг кој се одржува во мај секоја година. Аеромитингот беше голем спектакл во 70-тите and 80-тите, но сето тоа се намали по распадот на Југославија. За првпат по 20 години, на 24 мај 2008, аеродромот беше искористен за повторно собирање на воздужопловните ентузијасти од Македонија. Според официјалната вебстрана на општина Битола, аеромитингот повторно ќе биде годишна традиција.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1935 г. „Аеропут“ ја отворил авиолинијата Белград-Ниш-Битола летајќи со патничкиот авион Spartan Cruiser II.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Airport Guide :: Airport Information for LOGOVARDI“. Архивирано од изворникот на 2011-06-13. Посетено на 2012-12-15.
  2. http://www.bitola.gov.mk
Airport symbol.svg Меѓународни аеродроми во Република Македонија Flag of the Republic of Macedonia.svg
Охридски аеродром | Скопски Аеродром