Аеродром Ла Вангардија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аеродром Вангардиа

Aeropuerto Vanguardia
Aeropuerto Vanguardia, Villavicencio - panoramio (1).jpg
Општо
Аеродромски видЈавен
СопственикAerocivil
Служи заВилавиченсио, Колумбија
Богота, Колумбија (за Satena Airlines)
Надм. височина1.394 ст / 425 м
Координати4°10′05″N 73°36′50″W / 4.16806° N; 73.61389° W / 4.16806; -73.61389
Писта
Правец Должина Површина
м ст
05/23 1.940 6,365 Асфлат
Sources: GCM[1] Google Maps[2]

Аеродромот Ла Вангардија (IATA: VVCICAO: SKVV) е аеродром кој му служи на градот Вилавиченсио во департманот Мета во Колумбија. Служи редовни патнички, чартер и карго авиокомпании, како и приватни сектори. Аеродромот е северно од градот.

Авиокомпании и одредишта[уреди | уреди извор]

SATENA Embraer 170 на аеродромот Ла Вангардија (јули 2012 година)
АвиопревознициДестинации
Avianca ExpressБогота
EasyflyБогота, Букараманга, Кали, Меделин-Олаја Херера, Неива, Переира
SATENAБогота, Ла Макарена, Миту, Пуерто Карењо, Пуерто Инирида

Несреќи и инциденти[уреди | уреди извор]

 • На 6 јуни 1985 година, Даглас C-53D HK-1340 од ЛАКОЛ Колумбија се урна непосредно по полетувањето откако откажа стариот мотор додека леталото беше на товарен лет. Авионот најверојатно бил преоптоварен и се запалил откако паднал на дрвја. Три од шест лица во авионот биле убиени.[3]
 • На 28 мај 1993 година, Даглас C-53D HK-2213 од Трансориенте Колумбија се урна во близина на Вилавиченсио, откако двата мотори откажаа кратко време по полетувањето од аеродромот Ла Вангардија со редовен патнички лет. Седум од 29 лица во авионот биле убиени.[4]
 • На 30 март 1996 година, Даглас C-47B HK-2497 од LANC Колумбија беше непоправливо оштетен при слетување со тркала кон Ла Вангардија. Авионот бил на домашен редовен лет за патници до аеродромот Ла Макарена кога се појавил проблем со моторот и се одлучило да се врати во Ла Вангуардија.[5]
 • На 3 ноември 2010 година, се случи експлозија во магацинот на аеродромот. Нема извештаи за жртви. Експлозијата била предизвикана од парцела. Како резултат, неколку авиокомпании ги прекинаа летовите од аеродромот.[6]
 • На 9 март 2019 година, Даглас ДЦ-3 ХК-2494 од ЛАСЕР Аеро Колумбија се урна на пат од аеродромот Хорхе Енрике Гонзалез Торес, во Сан Хозе дел Гуавијаре, убивајќи ги сите 14 патници.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Предлошка:GCM
 2. Google Maps - Vanguardia
 3. „HK-1340 Accident description“. Aviation Safety Network. Посетено на 27 July 2010.
 4. „HK-2213 Accident description“. Aviation Safety Network. Посетено на 25 June 2010.
 5. „HK-2497 Accident description“. Aviation Safety Network. Посетено на 25 June 2010.
 6. sify news Retrieved on 4 November 2010
 7. https://www.reuters.com/article/us-colombia-crash/colombia-plane-crash-kills-12-police-source-idUSKBN1QQ0MK

Надворешни врски[уреди | уреди извор]