Аеродром Калмар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Калмар

Kalmar flygplats
Kalmar airport.jpg
  • IATA: KLR
  • ICAO: ESMQ
    Аеродром Калмар во рамките на Шведска
    Аеродром Калмар
Општо
Аеродромски видЈавен
ОператорОпштина Калмар
МестоположбаКалмар
Надм. височина17 ст / 5 м
Координати56°41′07″N 16°17′15″E / 56.68528° СГШ; 16.28750° ИГД / 56.68528; 16.28750Координати: 56°41′07″N 16°17′15″E / 56.68528° СГШ; 16.28750° ИГД / 56.68528; 16.28750
Писта
Правец Должина Површина
ст м
05/23 2.179 664 Асфалт
16/34 6.726 2.050 Асфалт
Статистика (2018)
Вкупно патници243,271
Меѓународни патници40,410
Домашни патници202,861
Вкупно слетувања5,888
Извор:[1]

Аеродром Калмар (IATA: KLRICAO: ESMQ), брендиран како Аеродром Калмар Аланд, ― аеродром во југоисточна Шведска. Аеродромот се наоѓа на само 5 километри западно од средиштето на Калмар. Аеродромот првично бил седиште на Калмарското крило (Ф 12). Тој е во сопственост и управуван од Општина Калмар.

Авиодруштва и одредишта[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
Егејски авиолинииСезонски чартер: Ханија[2]
Air DolomitiФранкфурт
BRA Braathens Regional AirlinesАеродром Стокхолм-Брома
Scandinavian AirlinesСтокхолм-Арланда
Сезонски чартер: Гран Канарија[3]
Sunclass AirlinesСезонски чартер: Палма де Мајорка,[3] Родос[3]

Статистика[уреди | уреди извор]

Погледнете го необработеното барање + препораки на за Wikidata.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Passagerarfrekvens“ (шведски). Шведска превозна агенција. Посетено на 20 август 2022.
  2. „Only Flight“. tui.se.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Flight“. ving.se.