Аеродром Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Истанбул

İstanbul Havalimanı
Општо
Аеродромски видЈавен
Сопственик(ГДОДА)
ОператорИГА (Истанбулски Голем Аеродром) Havalimanı İşletmesi
Служи заИстанбул, Турција
МестоположбаАрнаутќој, Истанбул
Отворен29 октомври 2018 (2018-10-29)[1]
Јазол за
Изграден2011 - 2016
Часовен појасTRT (UTC+03:00)
Надм. височина99 м / 325 ст
Координати41°15′44″N 28°43′40″E / 41.26222° СГШ; 28.72778° ИГД / 41.26222; 28.72778Координати: 41°15′44″N 28°43′40″E / 41.26222° СГШ; 28.72778° ИГД / 41.26222; 28.72778
Мрежно местоistairport.com Уредете го ова на Википодатоците
Писта
Правец Должина Површина
м ст
16L/34R 3.750 12,303 Asphalt
16R/34L 3.750 12,303 Асфалт
17L/35R 4.100 13,451 Асфалт
17R/35L 4.100 13,451 Асфалт
18/36 3.060 10,039 Асфалт
Статистика (2019)
Вкупно патници52,578,008
Меѓународни патници39,857,182
Оператори329,799
КАрго852,943
Извор: (Turkish AIP at Eurocontrol) Turkey[2]

Аеродром во Истанбул (IATA: ISTICAO: LTFM);(турски: İstanbul Havalimanı) [3] — главниот меѓународен аеродром кој служи за Истанбул, Турција . Сместен е во областа Арнаутќој на европската страна на градот.

Откако ќе бидат завршени сите негови фази, тој ќе може да опслужува до 200 милиони патници годишно во своите 2 терминали изградени на површина од 76,5 км², со шест независни писти. Додека името на проектот на аеродромот било утврдено како Нов Истанбулски Аеродром за време на неговата изградба, тој бил преименуван како Аеродром Истанбул по неговото завршувањезавршувањето. Тендерот за новиот аеродром го добиле Џенгиз, Мапа, Лимак, Колин, Калион, составено од инвеститори на ИГА, на 3 мај 2013 година, со понуда од 22,152 милијарди евра, што била највисока понуда на тендер во историјата на Републиката. До крајот на 2019 година, структурата на акции на ИГА е како што следува: 35% Калион, 25% Џингез, 20% Мапа и 20% Лимак. По тендерот, темелите на проектот биле поставени на 7 јуни 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Istanbul Airport, 'world's new hub,' officially opened“. www.aa.com.tr.
  2. „General Directorate Of State Airports Authority“. Архивирано од изворникот на 2015-05-30. Посетено на February 9, 2020.
  3. „Yeni havalimanının adı belli oldu (İstanbul Havalimanı tabelaları asıldı)“. NTV.