Аеродром Изгрев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Изгрев/Калиманци
  • IATA: none
  • ICAO: LBWK
    Аеродром Изгрев / Калиманци во рамките на Бугарија
    Аеродром Изгрев / Калиманци
Општо
Аеродромски видЈавен
Служи заИзгрев
Местоположба Бугарија
Надм. височина1.168 ст / 356 м
Координати43°16′38.5″N 27°42′9.2″E / 43.277361° СГШ; 27.702556° ИГД / 43.277361; 27.702556 (Izgrev/Kalimantsi Airport (Izgrev))Координати: 43°16′38.5″N 27°42′9.2″E / 43.277361° СГШ; 27.702556° ИГД / 43.277361; 27.702556 (Izgrev/Kalimantsi Airport (Izgrev))
Писта
Правец Должина Површина
ст м
14/32 1.760 536 Трева
08/26 2.480 756 Трева
Извор: Landings.com[1][2]

Аеродром Изгрев, познат и како Аеродром Калиманци (ICAO: LBWK), ― аеродром за јавна употреба сместен 1.85 км југо-југоисточно од селото Изгрев, Варна, Бугарија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Airport record for Izgrev/Kalimantsi Airport at Landings.com. Посетено на 20 август 2022
  2. Гугл (20 август 2022). „location of Izgrev/Kalimantsi Airport“ (Map). Гугл Карти. Гугл. Посетено на 20 август 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]