Аеродром Бојник

Координати: 43°05′38.72″N 21°46′32.74″E / 43.0940889° СГШ; 21.7757611° ИГД / 43.0940889; 21.7757611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Бојник

Аеродром Косанчиќ

Аеродром Бојник
  • IATA: нема
  • ICAO: нема
    Аеродром Бојник во рамките на Србија
    Аеродром Бојник
    Местоположба на аеродромот во Србија
Општо
Аеродромски видВоен
ОператорВојска на Србија
Служи заЛесковац
МестоположбаКосанчиќ, Србија
Надм. височина814 ст / 248 м
Координати43°05′38.72″N 21°46′32.74″E / 43.0940889° СГШ; 21.7757611° ИГД / 43.0940889; 21.7757611
Писта
Правец Должина Површина
ст м
01/19 5.250 1.600 Трева

Аеродром Бојник, познат и како Аеродром Косанчиќ (српски: Аеродром Косанчић) — воен аеродром во селото Косанчиќ, во близина на селото Бојник, околу 22 км југоисточно од центарот на градот Лесковац. Областа на аеродромот се состои од 0,42 км², вклучително и некои касарни. Овој аеродром се користел во воздушните битки во Априлската војна на почетокот на Втората светска војна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]