Аеродром Бања Лука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аеродром Бања Лука

Međunarodni aerodrom Banja Luka

Međunarodna zračna luka Banja Luka

Међународни аеродром Бања Лука
Blairport.jpg
  • МЗВП: BNX
  • МОЦВ: LQBK
    BNX is located in Bosnia and Herzegovina
    BNX
    BNX
    Местоположба на аеродромот во Босна и Херцеговина
Општо
Аеродромски видЈавен
ОператорAirports of Republic of Srpska a.d.
Служи заБања Лука
МестоположбаMahovljani, Бања Лука, Босна и Херцеговина
Надм. височина122 м / 400 ст
Координати44°56′29″N 17°17′51″E / 44.94139° СГШ; 17.29750° ИГД / 44.94139; 17.29750
Писта
Правец Должина Површина
м ст
17/35 2.500 8.202 Асфалт/Бетон
Bosnian and Herzegovinan AIP at EUROCONTROL[1]


Аеродром Бања Лука (IATA: BNXICAO: LQBK) (бошњачки: Međunarodni aerodrom Banja Luka; хрватски: Međunarodna zračna luka Banja Luka; српски: Међународни аеродром Бања Лука), уште познат како Аеродром Маховљани, именуван по името на селото во негова близина, е аеробром сместен 18 kм (59,000 ст) северно-североисточно од железничката станица[1] во Бања Лука, втор по големина град во Босна и Херцеговина и главен град на Република Српска. Во 2011, низ аеробромот во Бања Лука поминаа 8,367 патници, 74% повеќе отколку во 2010.

The airport is currently served by B&H Airlines' flights to Sarajevo и Zurich.

Историја[уреди | уреди извор]

Accessibility[уреди | уреди извор]

Летови[уреди | уреди извор]

Компании и одредишта[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
B&H Airlines Сараево, Цирих
Jat Airways Белград (продолзува 27 Октомври 2013)

Статистики[уреди | уреди извор]

Statistical data for Bosnia and Herzegovina airports:Banja Luka Int. Airport Архивирано 21 март 2014 г..

Статистика за патници

Година/Месец Јан Феб Мар Апр Мај Jун Jул Авг Сеп Окт Ное Дек Вкупно % Промена
2013 518 448 400 431 601 530 - - - - - - 2,928 +13.5%
2012 791 424 178 408 402 377 589 688 610 642 550 765 6,424 -24.2%
2011 560 422 640 719 680 536 1,209 942 707 830 545 577 8,367 +74.4%
2010 - - - - - - - - 497 432 602 - 4,798
Adria Airways CRJ 200 in the early evening dusk at Banja Luka airport, November 2010

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Airports in Bosnia and Herzegovina