Аеродром Бадахоз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Бадахоз

Aeropuerto de Badajoz

Воздухопловна база Талавера ла Реал

Base Aérea de Talavera la Real
Aena BJZ logo.svg
AeropuertBadajoz.JPG
  • IATA: BJZ
  • ICAO: LEBZ
    Аеродром Бадахоз во рамките на Шпанија
    Аеродром Бадахоз
Општо
Аеродромски видВоен/јавен
СопственикENAIRE
ОператорAena
Служи заБадахоз и Мерида
МестоположбаБадахоз
Надм. височина185 м / 608 ст
Координати38°53′29″N 06°49′17″W / 38.89139° СГШ; 6.82139° ЗГД / 38.89139; -6.82139Координати: 38°53′29″N 06°49′17″W / 38.89139° СГШ; 6.82139° ЗГД / 38.89139; -6.82139
Писта
Правец Должина Површина
м ст
13/31 2.852 9.357 Асфалт
Статистика (2019)
Патници75,416
Патничка промена 18-1944,8%
Извор: Aena[1]


Аеродром Бадахоз (шпански: Aeropuerto de Badajoz ) (IATA: BJZICAO: LEBZ) ― аеродром кој се наоѓа на 13 км источно од Бадахоз, град во Екстремадура, Шпанија и 45 км западно од Мерида, главниот град на истата автономна заедница. Аеродромот е поврзан со двата града со автопатот А-5. Аеродромот ја дели својата писта и контролната кула со воздухопловната база Талавера ла Реал (шпански: Base Aérea de Talavera la Real), воздухопловна база на шпанските воздушни и вселенски сили, именувана по блиската општина Талавера ла Реал.

Авиокомпании и одредишта[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
Iberia Regional[2]Барселона, Мадрид
Сезонски: Палма де Мајорка

Статистика[уреди | уреди извор]

Погледнете го необработеното барање + препораки на за Wikidata.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Página Principal | Aeropuerto de Badajoz | AENA“.
  2. aena.es посетено на 20 август 2022

Надворешни врски[уреди | уреди извор]