Аериканска империја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аериканска империја
Микродржава
Flag of Aerica.svg
Знаме
AElogo.jpg
Грб
Статус Актуелна
Локација на Аериканска империја
Површина 8 km2
Членство 287 (состојба 28/03/08)
Основана 8 мај 1987
Водство Император Ерик Ц. Лис
Државно уредување парламентарна демократија
Јазик Англиски
Валута Нема
Главен град Монтреал, Канада

Аериканската империја или само Аекан (англиски: The Aerican Empire) е имагинарна[1] микронација која е основана во Мај 1987,[2] и нема своја суверена територија. Никогаш не била призната од страна на некоја суверена земја.

Како и секоја микронација, така и во оваа населението варива во зависно од временските периоди. Во Март 2008, популацијата на империјата изнесувала вкупно 280 граѓани [3].

Територии[уреди | уреди извор]

Вкупната Аеканска земја вклучува:[4]

 • Чомпсвил:Квадратен киломатар територија во Австралија во близина на регионот Спрингвејл, Викторија
 • Земјата: Површина колку едно куќно место во Монтреал, Канада (тоа е главниот град и Аеканската амбасада за се)
 • Колинија на Марс: Отприлика една квадратна милја на површината на планетата Марс на координатите 10-11 степени јужно и 220-221 степени источно [5]
 • Северна Плутопија: Северната половина од планетата Плутон.
 • Психичка: Делово од градот Данденонг, Австралија[6]
 • Ретсаот: Остров во регионот на Ашбартон, Нов Зеланд
 • Пасиште: Некакво пасиште лоцирано некаде во америчкиот среден запад
 • Верден: Само измислена планета која не постои

Како и да е сите теритоории кои се прогласени на земјата не се контролирани од империјата, туку од сегашните држави на кои се наоѓаат, а додека другите територии и не постојат.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. The New York Times: The New York Times, 25 мај 2000, "Utopian Rulers, and Spoofs, Stake Out Territory Online". Reprinted in Haaretz, The Age, The Houston Chronicle (requires free registration, and the Sydney Morning Herald.
 2. Ryan, J: Micronations: The Lonely Planet Guide to Self-Proclaimed Nations, ISBN 1-74104-730-7
 3. The Aerican Empire
 4. Aerican Empire: Lands controlled by the Empire
 5. Público: Público, 16 јануари 2000, "ESPECIAL DOMINGO: Paises virtualmente (in)correctos"
 6. The Dandenong Leader: Article 1 and Article 2, 8 јануари 2007, "No Joke, We're A Micronation".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]