Адјаман (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
adiyaman
Adıyaman
Покраина во Турција
Местоположба на покраината adiyaman во Турција
Местоположба на покраината adiyaman во Турција
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 7.614 km2 (2.940 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 590.935
 • Густина 78,000/km2 (200,000/sq mi)
Повик. бр. 0416
Рег. таб. 02

Адјаман (турски: Adıyaman) е покраина во јужна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Адјаман. Покраината има 677 518 жители (2006) и плоштина од 7 614 кв.км. Разделен е на 8 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]