Адријанополска порта (Цариград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адријанополска порта
Порта Харсиус
Gate of Charisius.jpg
Поглед кон портата
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Адријанополска порта, позната и како порта Хариус а во Турција како Адријанополска порта се наоѓа во Истанбул, Турција.

Оваа порта по Златната била најважната во градот. Оваа порта било местото од каде Мехмед II го направил своето триумфално влегување по освојување на градот. Оваа порта се наоѓа на врвот од шестиот рид, кој бил највисоката точка во градот со 77 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]