Адријанополска порта (Цариград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адријанополска порта
Порта Харсиус
Поглед кон портата
Карта
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Адријанополска порта, позната и како порта Хариус а во Турција како Адријанополска порта се наоѓа во Истанбул, Турција.

Оваа порта по Златната била најважната во градот. Оваа порта било местото од каде Мехмед II го направил своето триумфално влегување по освојување на градот. Оваа порта се наоѓа на врвот од шестиот рид, кој бил највисоката точка во градот со 77 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]