Адриан Ануш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адриан Ануш
Лични податоци
НационалностУнгарец
Роден(а)28 јуни 1973
Сегед, Унгарија
Висина1.94 m
Тежина115 kg
Спорт
Земја Унгарија
СпортАтлетика
ДисциплиниФрлање ѓуле
Успеси и титули
Лични рекорди84.19 m (2003)

Адријан Ануш (роден на 28 јуни 1973 година во Сегед) е унгарски фрлач на ѓуле, на кого на Летните олимписки игри во Атина во 2004 година му беше одземен златниот медал поради допинг. Дисквалификацијата добила зголемено внимание, бидејќи дошло до неколку скандали со дрога на Атинските игри, а тимскиот колега на Ануш, Роберт Фазекас, исто така бил лишен од неговата олимписка титула поради допинг. Инцидентот, исто така, го привлече вниманието, бидејќи Ануш неколку месеци одбил да го врати златниот медал, а го вратил само откако Меѓународниот олимписки комитет извршил притисок врз Унгарскиот олимписки комитет и им се заканил со санкции.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ануш пораснал во Ѓула и се преселил во Сомбатхељ во 1989 година. Неговиот прв тренер беше Геза Ануш. Неговиот прв значаен резултат дојде во 1992 година, кога заврши на единаесеттото место на Светското јуниорско првенство во Сеул.

Во 1998 година, Адриан Ануш освоил осмо место на Европското првенство во Будимпешта. По ова Ануш станал потенцијален кандидат за медал на Летните олимписки игри 2000, но првично бил оставен надвор од тимот поради жестоката конкуренција за место во тимот. Тој на крајот добил место во тимот поради повреда, но не бил во најдобра форма да биде вистински кандидат.

По Олимписките игри во 2000 година, Ануш прекина со својот тренер Пал Немет и му се придружи на Јозеф Вида.

Годините 2002 и 2003 беа меѓу неговите најдобри години. Во 2002 година го освои Европското првенство, а во 2003 година освои сребро на Светското првенство. Поради ова достигнување бил прогласен за Унгарскиот спортист на годината во 2003 година.

Скандал со дрога[уреди | уреди извор]

Во 2004 година, Ануш беше фаворит за победа во Атина, но му беше одземен медалот само неколку дена по победата, подоцна доделен на Који Мурофуши. Меѓународниот олимписки комитет заклучи дека примероците на урина, земени пред и по натпреварот, покажале докази дека урината е на различни луѓе.[1] ИОК, исто така, се обиде да го тестира Ануш наскоро по неговата конкуренција во Атина, но Ануш го одбил тестот, кој само по себе гарантираше негова дисквалификација.

ИОК никогаш официјално не заклучи како е можно да се обезбедат примероци од Ануш, кои припаѓале на различни луѓе, но инсајдерите од патеката рекоа дека веројатно користеле уред кој вклучувал контејнер за урина и лажен пенис и го испразнал контејнерот во тестирачкото шише кога било потребно да се обезбеди примерок.

По одбиената жалба и сослушувањето на Арбитражниот суд за спорт, Ануш доби забрана за две години. По забраната, Ануш започна обука и почна да се натпреварува во 2007 година.

Резултати[уреди | уреди извор]

 • 1996: Атланта, Олимписки игри , 28
 • 1998: Будимпешта, Европско првенство 8-ми
 • 2000: Сиднеј, Олимписки игри 17-ти
 • 2001: Едмонтон, Светско првенство 9-ти
 • 2001: Пекинг, Лето Универзијада , трето
 • 2002: Минхен, европски шампиони , 1-ви
 • 2002: Мадрид, Светско првенство, 1-ви
 • 2002: Париз, гран-при, 2-ри
 • 2003: Шомбатељ, Унгарија, Мал Куп, 84 метри 19 см - унгарски рекорд
 • 2003: Париз, Светско првенство , 2-ри
 • 2003: Шомбатељ (Унгарија), Светски атлетски финале , 1-ви

Награди[уреди | уреди извор]

 • Унгарски атлетичар на годината 2003

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди
Претходен Силвестер Чолани Унгарски спортист на годината
2003 година
Наследник Иштван Мајорш