Адриано Леите Рибеиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Адриано
Adriano 2009.jpg
Лични податоци
Позиција Напаѓач (FW)
Клупски податоци
Сегашен клуб Фламенго

Адриано ја започнува својата кариера во 1999 година во јуниорскиот состав на фудбалскиот клуб Фламинго. Откако го забележале неговиот талент за една година почнал да игра во првиот стандарден тим. Со неговата одлична игра во Фламинго и Бразилската репрезентација тој во 2001 преминува во Интер. Светска слава доживува на 14 август истата година кога на првиот настап за Интер постигнува гол против Реал Мадрид на Сантиаго Бернабе. Тогаш Интер забележал победа со резултат од 2-1. Адриано 2002 година заминува во Фиорентина, истата година летото потпишува договор со Парма. За 2 сезони во Парма постигнува 23 гола од 37 натпревари. Во 2004 година се враќа во Интер каде што потпишува нов четири годишен договор а истата година (2004) освојува (Копа Америка) со Репрезентацијата на Бразил и бил најдобар стрелец на голови како и прогласен за најдобар играч.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]