Адренокортикотропен ослободувачки хормон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Адренокортикотропниот ослободувачки хормон се продуцира од хипоталамусот како releasing хормон за адренокортикотропинот.

Поврзано[уреди | уреди извор]