Адренокортикотропен ослободувачки хормон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хормон за ослободување на кортикотропин, рендерирање на PDB врз основа на 1go9

Адренокортикотропниот ослободувачки хормон се продуцира од хипоталамусот како releasing хормон за адренокортикотропинот.

Поврзано[уреди | уреди извор]