Адра (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Адра
Знаме на Адра
Знаме
Амблем на Адра
Амблем
LocationAdra.png
Координати: 36°45′ СГШ 3°01′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Марија дел Кармен Креспо Дијаз
Површина
 • Вкупна 90 км2
Надм. вис. 20 м
Население (2005)
 • Вкупно 23.195
 • Густина 257,7/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место http://www.adra.es

Адра е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија.


Демографски развој на Адра (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

21,286

21,505 21,810 22,034 21,704 22,257 23,195

Source: INE (Spain)