Адмир Владавиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адмир Владавич

Адмир Владавиќ (српски: Адмир Владавић, р. 29 јуни 1982) — поранешен босански професионален фудбалер . Играл за бројни фудбалски клубови, како и за сениорската репрезентација на Босна и Херцеговина. Тој е висок 178 сантиметри и играл на десната позиција.[1]

Роден е во Љубиње, БиХ. Во својата кариера имал настапувано за клубовите: ФК Искра Столац, ФК Вележ Мостар, ФК Жилина Сараево, ФК Ред Бул Салцбург, ФК Олимпик Сараево, ФК Карвина и ФК Слијема вондерерси.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Тој ја започнал својата кариера во фудбалскиот клуб Искра во Столац, од каде се префрлил во мостарскиот Вележ . Во летото 2005 година потпишал четиригодишен договор за ФК Железничар од Сараево, каде брзо се пласирал како еден од најдобрите играчи во клубот, како и Премиерлигата на Босна и Херцеговина . Тоа била причината зошто многу странски клубови изразиле интерес да го доведат овој играч. Словачкиот фудбалски клуб Жилина од истоимениот град сакал да го доведе во своите редови.

Репрезентативна[уреди | уреди извор]

Адмир Владавиќ го направил своето деби за репрезентацијата на Босна и Херцеговина на 28 февруари 2006 година во натпреварот со Јапонија и досега има одиграно вкупно 12 натпревари.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Адмир и неговата сопруга Ајла на својот син му го дале името Зинедин, по славниот француски фудбалер Зинедин Зидан.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Адмир Владавић на официјалниот портал National Football Teams, www.national-football-teams.com, Посетено на 29 ноември 2017
  2. „Адмир Владавић сину дао име Зинедин“. sportsport.ba. Архивирано од изворникот на 28 јуни 2009. Посетено на 22 јуни 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]