Адмир Владавић

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адмир Владавич

Адмир Владавиќ ( Љубљана, 29 јуни 1982 година ) бил поранешен босански професионален фудбалер . Играл за бројни фудбалски клубови, како и за сениорската репрезентација на Босна и Херцеговина . Тој е висок 178 центиметри и играл на десната позиција. [1]

Во својата кариера имал настапувано за клубовите: ФК Искра Столац, ФК Вележ Мостар, ФК Жилина Сараево, ФК Ред Бул Салцбург, ФК Олимпик Сараево, ФК Карвина и ФК Слијема вондерерси . [1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Клубска[уреди | уреди извор]

Тој ја започнал својата кариера во фудбалскиот клуб Искра во Столац, од каде се префрлил во мостарскиот Вележ . Во летото 2005 година потпишал четиригодишен договор за ФК Железничар од Сараево, каде брзо се пласирал како еден од најдобрите играчи во клубот, како и Премиерлигата на Босна и Херцеговина . Тоа била причината зошто многу странски клубови изразиле интерес да го доведат овој играч. Словачкиот фудбалски клуб Жилина од истоимениот град сакал да го доведе во своите редови.

Репрезентативна[уреди | уреди извор]

Адмир Владавиќ го направил своето деби за репрезентацијата на Босна и Херцеговина на 28 февруари 2006 година во натпреварот со Јапонија и досега има одиграно вкупно 12 натпревари.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Адмир и неговата сопруга Ајла на својот син му го дале името Зинедин, по славниот француски фудбалер Зинедин Зидан . [2]

Референци[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Адмир Владавић на званичном веб-сајту National Football Teams, www.national-football-teams.com, Приступљено 29. новембра 2017. године (англиски)
  2. „Адмир Владавић сину дао име Зинедин“. sportsport.ba. Архивирано од изворникот на 28. 06. 2009. конс. 22. 6. 2009..  Неважечки јазичен код.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]