Адмиралитетска куќа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адмиралитетска куќа
Admiralty House
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Централен Лондон" does not exist
Општи податоци
ГрадЛондон
ЗемјаОбединето Кралство
Координати51°30′19.8″N 0°7′38.64″W / 51.505500° СГШ; 0.1274000° ЗГД / 51.505500; -0.1274000Координати: 51°30′19.8″N 0°7′38.64″W / 51.505500° СГШ; 0.1274000° ЗГД / 51.505500; -0.1274000
Почната1786
Завршена1788[1]
Технички податоци
Катови3
Проектирање и изградба
АрхитектСамуел Пепс Кокерел[1]

Адмиралитетската куќа (англиски: Admiralty House) се наоѓа во Лондон, Англија[2]. Објектот бил изграден во 1786 година по молба на адмиралот Лорд Хауи. Нејзин главен архитект бил Сер Роберт Тејлор. Оваа куќа била официјална резиденција на првите лордови на адмиралството до 1964 година, како и на неколку премиери на земјата, во времето кога Даунинг Стрит 10 била реконструирана или реновирана.

Во оваа ќуќа се состаниле Џон Кенеди и Харолд Макмилан во 1962 година. Винстон Черчил живеел во оваа куќа во перидот од 1911-1915 и 1939-1940 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Admiralty House“. Survey of London. University of London . Посетено на 2010-05-08. The present building was erected in 1786–8 from the designs of Samuel Pepys Cockerell, Surveyor to the Board of Admiralty, and a pupil of Sir Robert Taylor.
  2. Слики од Англија — поподробно на базата на податоци за класифицираните градби (207594) - Grade I (англиски)