Адмиралитетска куќа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адмиралитетска куќа
Admiralty House
Адмиралитетска куќа се наоѓа во Централен Лондон
Општи податоци
Град Лондон
Земја Обединето Кралство
Координати 51°30′19.8″ СГШ 0°07′38.64″ ЗГД / 
Почната 1786
Завршена 1788[1]
Технички податоци
Катови 3
Проектирање и изградба
Архитект Самуел Пепс Кокерел[1]

Адмиралитетската куќа (англиски: Admiralty House) се наоѓа во Лондон, Англија[2]. Објектот бил изграден во 1786 година по молба на адмиралот Лорд Хауи. Нејзин главен архитект бил Сер Роберт Тејлор. Оваа куча била официјална резиденција на првите лордови на адмиралството до 1964 година, како и на неколку премиери на земјата, во времето кога Даунинг Стрит 10 била реконструирана или реновирана.

Во оваа ќуќа се состаниле Џон Кенеди и Харолд Макмилан во 1962 година. Винстон Черчил живеел во оваа куќа во перидот од 1911-1915 и 1939-1940 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Admiralty House“. Survey of London. University of London . http://www.british-history.ac.uk/report.aspx?compid=68107. посет. 8 мај 2010 г. „The present building was erected in 1786–8 from the designs of Samuel Pepys Cockerell, Surveyor to the Board of Admiralty, and a pupil of Sir Robert Taylor.“ 
  2. Слики од Англија — поподробно на базата на податоци за класифицираните градби (207594) - Grade I (англиски)