Административна поделба на Парагвај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Административната поделба на Парагвај ги опфаќа првостепените и второстепените административни единици во државата. Првостепената административна поделба ги опфаќа департманите, а второстепената ги опфаќа окрузите.

Департмани[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Департмани на Парагвај.

Парагвај е поделен на седумнаесет департменти и еден главен дистрикт. Подолу следат департментите со главните центри:

     Име Центар
1 Алто Парагвај Фуерте Олимпо
2 Алто Парана Сјудад дел Есте
3 Амамбај Педро Хуан Кабалеро   
4 Дистрито Капитал    Асунсион
5 Бокерон Филаделфија
6 Кагвазу Коронел Овиедо
7 Казапа Казапа
8 Каниндеју Салто дел Гваира
9 Централен Арегва
     Име Центар
10 Консепсион Консепсион
11 Кордилјера Какупе
12 Гваира Виларика
13 Итапуа Енкарнасион
14 Мисионес Сан Хуан Баутиста   
15 Њембуку Пилар
16 Парагвари Парагвари
17 Президенте Ајес    Вилја Ајес
18 Сан Педро Сан Педро

Окрузи[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Окрузи на Парагвај.

Департманите на Парагвај се поделени на окрузи. Во државата има 129 окрузи.

Поврзано[уреди | уреди извор]