Административна поделба на Боливија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Административната поделба на Боливија ја опфаќа територијалната организација на државата. Првостепени административни единици во државата се департманите, па потоа следуваат покраините, општините и кантоните. Главен град на Боливија е Сукре.

Поделба[уреди | уреди извор]

Боливија е поделена на:

Поврзано[уреди | уреди извор]