Прејди на содржината

Адеров Полуостров

Координати: 71°40′S 170°30′E / 71.667° ЈГШ; 170.500° ИГД / -71.667; 170.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Адеров Полуостров
Адеров Полуостров
Највисока точка
Координати71°40′S 170°30′E / 71.667° ЈГШ; 170.500° ИГД / -71.667; 170.500
Географија
Адеров Полуостров на карта

Карта

Геологија
ВидШтитест вулкан

Адеров Полуостровполуостров покриен со висок мраз, 64 километри долг, кој се наоѓа во североисточниот дел на Викториината Земја, која се протега јужно од Адеровиот ’Рт до Рогетовиот ’Рт. Полуостровот се смета за најјужната точка на Борхгревинковиот Брег, именуван по Карстен Борхгревинк (1864-1934). Полуостровот бил именуван од Новозеландскиот антарктички комитет за имиња на местата (NZ-APC)[1].

Полуостровот се состои од преклопувачки штитести вулкани со калиум-аргонско датирање стари 6 до 13 милиони години. Добиени се и датуми на калиум-аргон од 2,27 милиони години и можеби 1,14 милиони години[2]. Штитестиот вулкан на Адеровиот Полуостров се дел од вулканската провинција Халет на вулканската група Мекмердо[3].

Именувани одлики[уреди | уреди извор]

Западен Брег[уреди | уреди извор]

Адеровиот ’Рт е истакнат ’рт од црн базалт што го формира северниот врв на полуостровот и најсевероисточниот крај на Викториината Земја[4].

На западната страна на полуостровот се наоѓа Ридли Бич, плажа што формира триаголник околу 1,9 километри во должина, на 1,9 километри јужно од Адеровиот ’Рт. Овде бил кампот на британската експедиција на Антарктикот, 1898–1900 година, на чело со Борхгревинк, кој на кампот го дал моминското презиме на неговата мајка. Северната група на британската експедиција на Антарктикот од 1910–1913 година се спуштила овде во 1911 година и го дала името „Ридли“ на целата плажа. Плажата е место каде што се наоѓаат Аделиските пингвини[5]. Самата западна точка на плажата се нарекува Фон Тунзелман. Именувана е во 1984 година од НЗАПЦ по Александар фон Тунзелман, член на првото регистрирано слетување во Викториината Земја во 1895 година[6].

Веднаш јужно од плажата се наоѓа Болдер Рок, голема карпа именувана во 1911 година од северната група на Британската експедиција на Антарктикот, 1910–1913 година, предводена од Виктор Кембел[7]. На 6,5 километри на југ се наоѓа Сил Поинт, означен и именуван во 1911 година од северната група[8].

Во внатрешноста на југ, полуостровот се граничи со Адмиралските Планини. Седлото Адаре се наоѓа на местото каде што планините се спојуваат со полуостровот[9].

Источен Брег[уреди | уреди извор]

Освен ако не е поинаку наведено, следните одлики на источниот брег на полуостровот биле откриени и именувани од капетанот Џејмс Кларк Рос во 1841 година[10].

Поголемиот дел од источната страна на полуостровот е линија на стрмни базалтни карпи кои се издигнуваат до 2,000 метри, познати како Даунширски карпи. Капетанот Рос го применил името „Даунширов ’Рт“ на дел од овие карпи на барање на командантот Френсис Крозиер од бродот Дауншир. Овде не постои истакнат ’рт, но заради историскиот континуитет, името е повторно применето на овие карпи[11]. Нестлинговата карпа лежи во морето јужно од северниот дел на полуостровот. Описното име што го применува NZ-APC ја сугерира локацијата на оваа релативно мала одлика покрај високите Даунширски карпи[12].

Фенвик Ајс Пиемонт е леден пиемонт на источната страна на полуостровот, формиран од бројни ледници што ја исцедуваат источната страна на полуостровот помеѓу карпите Дауншир и Мекормиковиот ’Рт. Тој бил именуван од NZ-APC во 2005 година за да ја почитува долгата услуга што ја дал Роб Фенвик за унапредување на заштитата на историските места под грижа на Нов Зеланд на Антарктикот. Подалеку на југ, се означува источниот крај на полуостровот. Рос го именувал по Роберт Мекормик, хирург на бродот Еребус[13].

’Ртот Роже е стрмен карпест ’рт на јужниот врв на источниот брег на Адеровиот Полуостров, означувајќи ја северната страна од влезот во заливот Мубра. Името го добил по Питер Марк Роже, англиски лексикограф[14].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Adare Peninsula“. Информативен систем за географски називи, Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 2. „Adare Saddle“. Информативен систем за географски називи. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 3. „Boulder Rock“. Информативен систем за географски називи. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 4. „Cape Adare“. Информативен систем за географски називи. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 5. „Cape McCormick“. Информативен систем за географски називи. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 6. „Cape Roget“. Информативен систем за географски називи. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 7. „Downshire Cliffs“. Информативен систем за географски називи. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 8. „Fenwick Ice Piedmont“. Информативен систем за географски називи. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 9. „Nestling Rock“. Информативен систем за географски називи. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 10. „Ridley Beach“. Информативен систем за географски називи. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 11. „Seal Point“. Информативен систем за географски називи. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 12. „Von Tunzelman Point“. Информативен систем за географски називи. Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 18 April 2020. (англиски)
 13. Riffenburgh, Beau (2007). Encyclopedia of the Antarctic. 1. Taylor & Francis. стр. 639. ISBN 0-415-97024-5.
 14. „Adare Peninsula“. Global Volcanism Program. Smithsonian Institution. Посетено на 14 September 2016.