Адеопапосаурус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Враќање на животот.

Адеопапосаурус (што значи „гуштер што јаде од далеку“, главно поради неговиот долг врат) — род на просауроподски диносаурус од раната јура чии фосили биле пронајдени во формацијата Кањон дел Колорадо во Сан хуан, Аргентина. Тој бил сличен на Масоспондилот . Познати се четири парцијални скелети со два делумни черепи.[1]

Големина на Адеопапосаурус во споредба со човек.

Типскиот примерок, PVSJ568, вклучува череп и поголем дел од скелет што минува покрај колковите. Формата на коските на врвовите на горната и долната вилица сугерира дека има кератинозни клунови. Прво се сметало дека фосилите со име Адеопапосаурус претставуваат јужноамерикански примери на Масоспондилус; но тоа веќе не е случај, Адеопапосаурусот е класифициран како масоспондилид . Адеопапосаурус бил опишан во 2009 година од Рикардо Н. Мартинез. Типскиот вид е A. mognai, што се однесува на наоѓалиштето Могна каде е пронајден.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Martínez, Ricardo N. (2009). „Adeopapposaurus mognai, gen. et sp. nov (Dinosauria: Sauropodomorpha), with comments on adaptations of basal sauropodomorpha“. Journal of Vertebrate Paleontology. 29 (1): 142–164. doi:10.1671/039.029.0102.