Аденштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аденштет
Место во Зибесе
Црква во Аденштет (2012 г.)
Црква во Аденштет (2012 г.)
Грб на Аденштет
Аденштет is located in Германија
Аденштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Зибесе
Основни податоци
Површина 18,67 км2
Надм. височина 184 м
Население 962  (31 декември 2015)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31079
Повик. бр. 05060
Координати 52°00′1″N 9°56′11″E / 52.00028° N; 9.93639° E / 52.00028; 9.93639Координати: 52°00′1″N 9°56′11″E / 52.00028° N; 9.93639° E / 52.00028; 9.93639

Аденштет (германски: Adenstedt) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Зибесе.