Адам Шимон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адам Шимон

Адам Шимон (р. 30 март 1990 во Шалготарјан) — унгарски фудбалер кој во моментов игра за ФК Пакси. Тој е брат близнак на поранешниот играч на Ливерпул Андраш Шимон.

Кариера[уреди | уреди извор]

ФК Шомбатели Халадаш[уреди | уреди извор]

Тој го одиграл својот прв натпревар во Сомбатхељ на 15 ноември 2008 година. Тој играл 44 натпревари на Унгарското првенство I и постигна 3 гола, од кои еден од нив бил избран за најубавиот гол на сезоната 2010-11 Немзети Бајноксаг I. Тој постигнал гол од 30 метри.

Палермо[уреди | уреди извор]

На 8 јуни 2011 година, Шимон официјално се преселил во Палермо за 980.000 евра.[1] На 24 јануари 2012 година, тој заминал на позајмица во Бари [2] во Серија Б, трансферот кој води до Палермо Масимо Донати.[3] Шимон го направил своето деби против Ночерина на 4 февруари 2012 година во 81-тата минута.[4] Во август 2012 година тој се вратил во клубот Самбатели Халадаш на заем. Позајмицата била продолжена за уште една сезона во јули 2013 година.

На 15 јули 2014 година, Палермо објавил дека го ослободува Шимон бесплатно.[5]

Видеотон[уреди | уреди извор]

На 16 јули 2014 година, Шимон бил потпишан од клубот на Унгарската лига, Видеотон ФК. Шимон потпишал четиригодишен договор со клубот на Секешфехервар .[6]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Шимон бил стабилен член на У-17 , У-19 , како и У-21 тимови на Унгарија. Тој бил член на У-20 тимот на Унгарија, кој освоил бронзен медал на Светското првенство во ФИФА У-20 во 2009 година во Египет. Учествувал и на Тулонскиот турнир 2011 со У-21 .

Клуб статистика[уреди | уреди извор]

Club Сезона Лига Куп Лига Куп Европа Вкупно
Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Халадаш
2008–09 2 0 1 0 8 0 11 0
2009–10 16 2 1 0 2 0 0 0 19 2
2010–11 27 1 2 0 3 0 32 1
2012–13 17 1 1 0 1 0 19 1
2013–14 26 0 3 0 6 0 35 0
2017–18 7 0 0 0 7 0
Вкупно 95 4 8 0 20 0 0 0 123 4
Бари
2011–12 2 0 0 0 2 0
Вкупно 2 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Видеотон
2014–15 28 0 4 0 5 0 0 0 37 0
2015–16 20 1 3 0 4 0 27 1
2016–17 1 0 0 0 3 0 4 0
Вкупно 49 1 7 0 5 0 7 0 68 1
Џирмот
2016–17 10 0 0 0 10 0
Вкупно 10 0 0 0 0 0 0 0 10 0
Пакс
2017–18 23 2 2 0 25 2
2018–19 4 0 0 0 4 0
Вкупно 27 2 2 0 0 0 0 0 29 2
Кариера Вкупно 183 183 7 17 0 25 0 7 0 232 7

Почести[уреди | уреди извор]

  • ФИФА У-20 Светско првенство :
    • Трето место: 2009

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Palermo is strengthen, here is the initial balance“. US Città di Palermo (италијански). www.ilpalermocalcio.it. 9 August 2011. Архивирано од изворникот на 2011-08-18. Посетено на 18 August 2011.
  2. U.S. Città di Palermo (24 јануари 2012). "Simon on loan at Bari" (на it). Соопштение за печат.  посет. 24 јануари 2012 г Архивирано на 19 јули 2014 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-07-19. Посетено на 2022-10-27.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Adam Simon transferred from Palermo to AS Bari on a loan“. soccerfame.com. 15 January 2012. Архивирано од изворникот на 2018-08-31. Посетено на 22 January 2012.
  4. „Nocerina vs. Bari“. soccerway.com. 4 February 2012. Посетено на 4 February 2012.
  5. „RESCISSIONE PER MEHMETI E SIMON“ (италијански). US Città di Palermo. 15 July 2014. Архивирано од изворникот на 2014-07-19. Посетено на 16 July 2014.
  6. „Videoton: a Palermónak nem kellett, lecsaptak rá“. Nemzeti Sport. 16 July 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]