Адам Ковачиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адам Ковачиќ
Лични податоци
Полно име Адам Ковачиќ[1]
Висина 1.92 м (6 ст 4 ин)
Положба голман
Клупски податоци
Сегашен клуб МОЛ Види
Број 74


* Настапи (Голови)

Адам Ковачиќ (унгарски: Ádám Gergely Kovácsik, роден на 4 април 1991 година во Будимпешта) е унгарски фудбалер кој игра како голман за клубот МОЛ Види.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ковачиќ ја започнал кариерата како младински играч од Хонвед ФК во Будимпешта. Во 2002 година тој се преселил во Ferencvárosi TC. Во својата втора година од Ференцварош, Ковачиќ го освои божиќниот куп пред младинските страни на АС Милан и ФК Барселона. Во 2006 година, тој беше член на тимот кој го освои европското финале на Најк Премиер купот, еден од најпрестижните турнири во помладите категории. За неговите настапи во таа година, му беше доделена наградата Тибор Симон, награда наречена по поранешниот голман на Ференцварош, кој му ја дадваат на поединецот кој го покажал најприсутниот приказ во текот на целата сезона.

Следната година Ковачиќ потпиша за Реџина Калчо. Иако дебитираше за јужната италијанска страна на 30 мај 2010 година против ФК Албино Лефе како задоцнета замена, Ковачиќ остана само резервен играч до заминувањето на првиот голман Кристијан Пуџиони во летото 2011 година. Почнувајќи од сезоната 2011-2012, Ковачиќ доби повеќе минути за играње и постигна неколку одлични перформанси.

Во зимскиот трансфер во 2012, Реџина го позајмил Адам на италијанската трета лига Фолињо.

Во следната сезона, тој беше позајмен во тимот на третата дивизија Павија.

На 13 јули 2013, официјално беше објавено дека Ковачиќ ќе ја одигра сезоната со Серија Б од Карпи. Тој го имаше своето деби во Купот на Италија против неговиот мајка-клуб Реџина, на загуба од 1-0. Тој го одигра својот прв натпревар во неговиот нов клуб, во Серија Б, против Тернана.

Во летото 2014 година, Ковачиќ се вратил во Реџина во Лега Про.

Ковачиќ ја претставуваше Унгарија уште од најраното време. Неговиот најдобар резултат на меѓународната сцена дојде на Светскиот куп во ФИФА У-20, каде што го освои бронзениот медал.

Club Season League Cup Europe Total
Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Reggina
2009–10 1 0 0 0 1 0
2010–11 0 0 2 0 2 0
2011–12 11 0 1 0 12 0
2014–15 28 0 1 0 29 0
Total 40 0 4 0 44 0
Foligno
2011–12 11 0 0 0 11 0
Total 11 0 0 0 11 0
Pavia
2012–13 27 0 0 0 27 0
Total 27 0 0 0 27 0
Carpi
2013–14 18 0 1 0 19 0
Total 18 0 1 0 19 0
Videoton
2015–16 7 0 1 0 0 0 8 0
2016–17 33 0 0 0 6 0 39 0
2017–18 32 0 0 0 8 0 40 0
2018–19 15 0 0 0 12 0 27 0
Total 87 0 1 0 26 0 114 0
Career Total 183 0 6 0 26 0 215 0

Почести[уреди | уреди извор]

  • ФИФА У-20 Светско првенство :
    • Трето место: 2009

Награди[уреди | уреди извор]

  • Тибор Симон награда (2006)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA U-20 World Cup Egypt 2009 – List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). стр. 11. конс. 26 July 2013. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]