Адам Ѓерѓ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адам Ѓерѓ
György Ádám
Адам Ѓерѓ во 2011
Животописни податоци
Роден(а)28 јануари 1982.(1982-01-28)(41 г.)
ПотеклоУнгарија
ЖанровиКласика
ЗанимањаПијанист
ИнструментиПијано
Мреж. местоwww.adamgyorgy.com

Адам Ѓерѓ (унгарски: György Ádám) (роден во 1982 година во Унгарија) е професионален унгарски пијанист. Неговата кариера почнала кога тој имал четири години. Додека учел под Каталин Халмаѓи, бил примен во Конзерваториумот „Бела Барток“ во Будимпешта во 1994 година. Во 1998 година победил на Националниот натпревар на млади пијанисти, а во 2000 ја добил наградата за најдобар пијанист на Унгарија за таа година. Од 2000 до 2006, Ѓерѓ одел на Музичката академија „Франц Лист“ во Будимпешта и учел кај професорите Ѓерѓ Надор и Балаш Рети. Моментално работи на докторат на академијата „Франц Лист“ (2012).

Меѓународни награди[уреди | уреди извор]

 • 2004 – Меѓународен натпревар
 • 2003 – Меѓународен натпревар во Санремо
 • 2002 – Виенска награда за класика
 • 2000 – Музичката академија „Франц Лист“ во Будимпешта
 • 1998 – Натпревар за млади пијанисти на Унгарија

Поважни изведби[уреди | уреди извор]

Снимки[уреди | уреди извор]

 • Ádám György, Concert in Budapest (2005)
 • Ádám György, Plays the Piano (2006)
 • Ádám György, Plays Bach and Mozart (2008)
 • Ádám György, Live in Budapest (DVD HD) (2008)
 • Ádám György, Live in Budapest, BLU-RAY (2009) [1]

Печат[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „е-продавница на Адам Ѓерѓ“. Архивирано од изворникот на 2010-11-23. Посетено на 2011-02-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]