Адама Ндиаје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адама Париз за време на Модната недела во ноември 2016 година

Адама Аманда Ендиаји е сенегалска модна дизајнерка . Таа, исто така, го носи името Адама Парис, што е и името на брендот што го поседува и со кој работи. Нејзините парчиња, произведени во Мароко, можат да се најдат на меѓународно ниво, вклучително и во Њујорк, Токио, Лондон и Париз .[1] Таа е заслужна за започнувањето на Црната модна недела.

Живот[уреди | уреди извор]

Ендиаји е родена во Киншаса, Заир,[2] а потоа израснала во Европа, каде што нејзините родители биле дипломати.[3] Таа ја напуштила банкарската кариера во Европа за да продолжи со моден дизајн во нејзината родна земја. Африка имала долга историја на дизајн, но се борела за прифаќање на мејнстрим дизајнот и собирањето капитал за нејзиниот бизнис било тешко. Со цел да се прошири видливоста на африканскиот дизајн, Ендиаји ја создала изложбата на модната недела во Дакар.[4] До 2012 година, во десетта година, шоуто привлекло триесет дизајнери од девет земји од Африка и Азија, со публика од целиот свет и имало оперативен буџет од повеќе од 80 милиони ЦФА (околу 150.000 американски долари).[1][5] Таа, исто така, организира настани на Црната модна недела во Прага, Чешка и Баија, Бразил.[6][7]

Нејзините дизајни се инспирирани од градовите и глобализмот. Во интервју за Вог Италија, таа изјавила: „Голем дел од мојата инспирација доаѓа од големите градови. Мојата цел беше и сè уште е да споделам со сите модерни жени мода без граници “.[4]

Ендиаји забележала дека меѓу многу африкански нации, верските приговори ги спречиле дизајнерите да ја практикуваат својата професија. Таа ја дава заслугата на толерантната култура на Сенегал за обезбедување на средина со поддршка за оваа професија.[7] Таа, исто така, зборувала со други африкански дизајнери, за зголемување на финансирање и пристап до кредити од владите со цел да се поттикнат иновации и отворање работни места во модната индустрија.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Lewis, David (21 June 2012). „Dakar glamour show rides wave of African fashion“. reuters.com. Dakar. Reuters. Архивирано од изворникот на 2019-05-11. Посетено на June 27, 2012.
  2. „BIOGRAPHIE "adama paris". Посетено на June 28, 2012.
  3. Lasjaunias, Aude (14 June 2012). „La mode africaine ne se limite pas aux pagnes et aux boubous“. Le Monde. Посетено на June 28, 2012.
  4. 4,0 4,1 Sulmers, Claire (5 September 2011). „Adama Paris: Fashion Without Borders“. Vogue Italia. Архивирано од изворникот на 2021-10-09. Посетено на June 28, 2012.
  5. „Dakar Fashion Week: Adama Paris étale ses ambitions“. Leral.net. 13 June 2012. Посетено на June 28, 2012.
  6. Gleye, Fatou (February 2012). „Africa Prague“. Afroglam: 36.
  7. 7,0 7,1 „Dakar capitale de la mode“. BBC Afrique. 13 June 2012. Посетено на June 28, 2012.
  8. „INDUSTRIALISATION DE LA MODE EN AFRIQUE : Alphadi exhorte le financement des gouvernants africains“. Le Populaire. popxibaar.com. 13 June 2012. Архивирано од изворникот на 9 March 2013. Посетено на June 28, 2012.