Адамантиос Кораис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адамантиос Кораис
Ἀδαμάντιος Κοραῆς
Адамантиос Кораис (1748–1833)
Роден(а)27 април 1748(1748-04-27)
Смирна, Османлиска империја
Починал(а)6 април 1833(1833-04-06) (возр. 84)
Париз
ПериодAge of Enlightenment
ШколаЛиберализам, Modern Greek Enlightenment
Претежна дејност
Политичка филозофија, филологија, историја, слобода на вероисповед, одвојување на црквата од државата, грчки јазик, грчка независност
Потпис

Адамантиос Кораис (грчки: Ἀδαμάντιος Κοραῆς Предлошка:IPA-el; латински: Adamantius Coraes; француски: Adamance Coray; 27 април 1748 – 6 април 1833) бил грчки учен заслужен за поставувањето на темелите на современата грчка литература и важна фигура во грчката преродба. Неговите активности го отвориле патот за Грчка војна за независност и појавата на прочистен облик на грчки јазик, познат како катаревуса. Encyclopædia Britannica тврди дека „неговото влијание врз современиот грчки јазик и култура е споредено со она на Данте на италијанската и Мартин Лутер на германската“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Adamantios Korais - biography - Greek scholar“. Encyclopædia Britannica.