Адагум (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поплава на реката Адагум во Кримск, 2012 година

Адагум е река во Краснодарската територија на Русија, лева притока на Кубан . Должината на реката е 66 км, површината на одводниот слив е 336 [1] км².

Започнува на сливот на реките Баканка и Неберџај, кои пак започнуваат на северните падини на масивот Маркот. Храната е мешана, со доминација на дожд. Адагум претходно имала широка мрежа од бројни притоки. Сега реката ги загубила, бидејќи значителен дел од нејзиниот слив е окупиран од акумулацијата Варнавински, во која се влева.

Кубанскиот басен

Водниот режим на реката се одликува со слаба вода (до сушење) во лето. По обилните дождови во планините се излеваат нејзините брегови. Конкретно, ноќта на 7 јули 2012 година, поради обилните дождови на реката во регионот Кримск, се случила голема поплава, во која загинале повеќе од 160 луѓе [2][3], неколку десетици илјадници биле повредени или го загубиле својот имот[4]. За да се соберат надојдените води во коритото на реката, изградена е акумулацијата Варнавински. Под акумулацијата, реката е канализирана и се нарекува канал за испуштање Варнавински. Сепак, мал дел од каналот по резервоарот останал од реката - до каналот за испуштање Варнавински.

Според В. Н. Ковешников и Ј. Кокова, името доаѓа од тюрк. пеколот (островот) и тюрк. кум (песок) - „песочен остров“ (можеби одапхаски: адагуа („глув“) или осетски: адаг - „зрак“ ). Според К. X. Меретуков, името на цветот афион ( адигејски: Атӏэкӏум ) . Исто така, „Адагум“ пред Кавкаската војна меѓу Черкезите се нарекувал област на племето Натухаџи. За време на крајот на војната, артилерија била употребена на реката за прв пат од страна на Черкезите[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ГВР.
  2. „Число погибших при наводнении на Кубани выросло до 150 — данные МВД“ (руски). Интерфакс. 2012-07-08. Архивирано од изворникот на 2012-07-08. Посетено на 2012-07-08. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  3. „Ткачёв заявил, что пропавших без вести при наводнении на Кубани нет“ (руски). // yugopolis.ru. Архивирано од изворникот на 2012-07-18. Посетено на 2012-07-13. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  4. „Наводнение на Кубани“ (руски). // ria.ru. Архивирано од изворникот на 2012-08-10. Посетено на 2012-07-13. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Меретуков.