Прејди на содржината

Аг Аполони

Од Википедија — слободната енциклопедија

Аг Аполони (албански: Ag Apolloni, 13 јуни 1982) - албански прозатор, поет, драматург, есеист и истражувач. Професор е во Универзитетот на Приштина. Неговите книжевни дела се разликуваат за драматичната димензија, филозофскиот третман и критичниот претстој кон историјата, политиката и општеството.

Аг Аполони
ЗанимањеПисател
ЈазикАлбански јазик
ПрестојувалиштеКосово Косово
НационалностАлбанец
ЖанрПоет
Прозатор
Драматург
Години на активност2009-актуален

Аг Аполони е роден на 13 јуни 1982 година во Качаник (Косово). Основно училиште и гимназија ги завршил во родниот град, а студиите за драматургија и литература ги завршил во 2005 година на Универзитетот во Приштина. Од економски причини, тој престана да студира филозофија во 2006 година и најмногу две години мина во болницата во Приштина, водејќи сметка за неговиот болен татко, кој почина во 2007 година. Во 2008 година, Аг Аполони ја презема титулата магистер по филолошки науки, а во 2012 година добива титула доктор по филолошки науки. Аполони во моментов е професор на Универзитетот во Приштина, каде работи од 2008 година.[1].

Аполони работел како новинар, уредник и главен уредник во неколку дневни весници, книжевни и културни списанија во Приштина. Во 2010 година го реактивираше и трчаше три години најстарото книжевно списание на Косово, „Нов живот“ (на албански „Jeta e Re“) (основано во 1949 година) [2], кое се затвори во 2006 година. Во 2013 година го основаше културното списание „Симбол ", во кое тој спроведе интервјуа со: Линда Хатчеон, Жонатан Калер, Рита Дове [3], Раул Ешелман, Готфрид Хелнвеин, Андреас Хујсен, Микее Бал, ДМ Томас, Хавиер Церкас [4] и други. Текстовите и делата на Аполони се преведени на повеќе јазици, како што се: англиски, германски, италијански, чешки, македонски, српски, итн. Аполони неколкупати има добиено национални награди за неговите измислени и научни дела.

Книжевни дела

[уреди | уреди извор]

Аг Аполони започнал да пишува во 2003 година. Во едно кафуле тој слушнал воена приказна за еден злосторник кој ги собирал очите на своите жртви и таа приказна го шокирала толку длабоко што тој создал монодрама во текот на ноќта. Оваа монодрама, наречена „Стефан, или приказна за колекционер на очи“, беше објавена и во австриското списание „Лихтунген“ [5]. За време на студиите чувал поетско списание, кое го објавил во 2009 година под наслов „Зомби“. Додека, во 2013 година го објавува романот „Завивањето на волкот “ (албански „Ulurima e ujkut“), каде, преку постмодерната форма, тој ја комбинира болката со бесот. Провоциран од лични искуства, големиот бес во овој роман често носи планетарни размери. Авторот не штеди никој, тој ги критикува сите: себеси, семејството, општеството, нацијата, светот и Бог. По овој роман, тој го пишува романот „Зазен“ како омаж на еден пријател на оној кој, по завршувањето на студиите во филијалата за филозофија, не можејќи да најде работа во родната земја, огорчен од сите, решил да исчезне и, по неколку дена, беше пронајден мртов во бездна. Додека драмите на Аполони предизвикуваат страв и сочувство, бидејќи неговите песни го претвораат интимниот живот во уметност, неговата проза е страв и бес. Со оглед на тоа, студиите за „Постмодерна парабола“ (албанска „Парабола постмодерна“) (2010), „Парадигмата на протесот“ (албански „Paradigma e Proteut“) (2012) и прегледите објавени во периодиcite покажуваат тенденција да се отворат нови истражувачки патеки.

  1. „, Jetëshkrimi i Dr. Ag Apolloni, filologjia.uni-pr.edu Vizituar më 23 qershor 2016“. Архивирано од изворникот на 2019-08-18. Посетено на 2019-11-19.
  2. "Plot shtatë dekada, kjo është revista më e vjetër letrare në hapësirat shqiptare". Gazeta e re. 2019-06-08. Посетено на 2019-09-01.[мртва врска]
  3. "Poetry is a kind of dance". Eurozine. 2017-02-14. Посетено на 2019-09-01.
  4. "The freedom of the novel". Eurozine. 2019-02-21. Посетено на 2019-09-01.
  5. "Stefan". Lichtungen Zeitschrift für Literatur, Kunst und Zeitkritik. 2011-06-20. Посетено на 2019-09-01.[мртва врска]