Прејди на содржината

Агустин Гамара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агустин Гамара

Агустин Гамара Месија (27 август 1785 - 18 ноември 1841) бил перуански војник и политичар, кој служел како 4-ти и 7-ми претседател на Перу.

Гамара бил Местицо, со мешано шпанско и кечуанско потекло.[1] Тој имал воен живот уште од детството, борејќи се против ројалистичките сили. Потоа се приклучил на каузата за независност како втор по команда по Андрес де Санта Круз . Тој, исто така, учествуваше во битката кај Ајакучо, а подоцна беше именуван за шеф на државата. Во 1825 година, тој се оженил со Франциска („Панча“) Зубијага и Берналес, која Симон Боливар ја крунисала кога таа сакала да му ја стави круната. По инвазијата на Боливија во 1828 година, тој бил именуван за марискал (маршал), високо ценет воен офицер.

По поразот на Хосе де ла Мар во Голема Колумбија, Гамара побарал негово соборување и ја презел претседателската функција за краток период по Антонио Гутиерез де ла Фуенте. За време на владата на Гамара беше потпишан и мировниот договор со Голема Колумбија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Larned, Smith, Seymour, Shearer, Knowlton, pg 6667