Прејди на содржината

Агнеса Вајблингенска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Агнеса Вајблингенска (1072/73 - 24 септември 1143), исто така познатa како Агнеса Германска, Агнеса Поату и Агнеса Сарбрикенска, била член на царското семејство Салиан . Преку нејзиниот прв брак, таа била Војвотката од Швабија ; преку нејзиниот втор брак, таа била Маргарине на Австрија .

Семејство[уреди | уреди извор]

Таа била ќерка на светиот римски цар Хајнрих IV, и Берта Савојска.[1]

Прв брак[уреди | уреди извор]

Во 1079 година, на возраст од седум, Агнеса била посветен на Фридрих, член на династијата Hohenstaufen ; во исто време, Хајнрих IV го назначил Фредерик како нов војвода од Швабија .[2] Парот се зел во 1086 година, кога Агнеса имала четиринаесет години. Тие имале единаесет деца, именувани во еден документ пронајден во опатијата на Лорш:

 • Хедвиг-Елике (1088-1110), се омажила со Фридрих, грофот од Легенфелд
 • Берта-Бертраде (1089-1120), се омажила за Адалберт, гроф од Елхинген
 • Фредерик Втори од Швабија
 • Хилдегард
 • Конрад III од Германија
 • Gisihild-Gisela
 • Хајнрих (1096-1105)
 • Беатрикс (1098-1130), стана игуманија
 • Кунигунде-Кунија (1100-1120 / 1126), сопруга на Хајнрих Х, војвода од Баварија (1108-1139) [3]
 • Софија, се омажила со пребројување на Адалберт
 • Фидес-Гертруда, се омажила со Херман III, грофот Палатин од Рајна

Втор брак[уреди | уреди извор]

По смртта на Фредерик во 1105,[4] Агнеса се омажила со Леополд Маргравер на Австрија (1095-1136). Според една легенда, превезот што го изгубил Агнеса и кој подоцна го пронајде Леополд додека бил ловец, бил поттик за него да го пронајде манастирот Клостернебург .

Нивните деца беа:[5]

 • Леополд IV
 • Хајнрих II, Војвода на Австрија
 • Берта, се омажила за Хајнрих од Регенсбург
 • Агнеса, "една од најпознатите убавици на нејзиното време", се омажила за полскиот крал Владислав II
 • Ернст
 • Ута, сопруга на Лиутополд фон Плејн
 • Ото од Фрајзинг, епископ и биограф
 • Конрад, епископ Пасау, и архиепископ Салцбург
 • Елизабет, се омажила со Херман, грофот од Винценбург
 • Judith, mc 1133 Вилијам V од Монферрат. Нивните деца формираа значајна крстоносна династија.
 • Гертруда, се омажила со Владислав II од Бохемија

Според Продолжувањето на Хрониките на Клостернебург, можно е дека имала и седум други деца (можеби од повеќе раѓања) мртвородени или кои починале во детството.

Во 1125, брат на Агнеса, Хајнрих V, Светиот римски цар, починал без деца, оставајќи ги Агнеса и нејзините деца како наследници на огромните алодиски имоти на династијата Салиан, вклучувајќи го и Вајлинген .

Во 1127, вториот син на Агнеса, Конрад III, бил избран за сопернички крал на Германија од страна на оние што се противеле на партијата Лотар III на Саксонската партија. Кога Лотар умрел во 1137, Конрад бил избран на позицијата.

Извори и понатамошно читање[уреди | уреди извор]

 • Карл Лехнер, Дие Бабенбергер, 1992 година.
 • Брижит Вача и Валтер Пол, Дие Велт дер Бабенбергер: Шлеер, Кројц и Шверт, Грац, 1995.
 • Предците на корените на одредени американски колонисти кои дојдоа во Америка Пред 1700 година од страна на Фредерик Луис Вајс, линија 45-24
 • Е Робинсон, Хајнрих IV Германски, 1056-1106 (Кембриџ 2003).
 • H. Decker-Hauff, Die Zeit der Staufer, vol. III (Штутгарт, 1977).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Robinson, Henry, p. 266
 2. Robinson, Henry, pp. 189, 223.
 3. Decker-Hauff, Zeit der Staufer, III, p. 350.
 4. Robinson, Henry, p. 330.
 5. Decker-Hauff, Zeit der Staufer, III, p. 346