Прејди на содржината

Агиски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агиски.
Агиски.

Агиски (англиски: Aughisky) е митолошки шкотски воден дух. Агиски е наводно натприроден воден коњ кој живее во планините на Шкотска. Наводно е најопасен жител во водата на Британските острви. Наводно ја менува формата. Се зборува дека може да се претвори во обичен коњ, пони, или маж. Меѓутоа, ако некој го допре додека е во човечка форма и Агиски погледне во водата, кожата на оваа суштество станува лепило и личноста која го допрела не може веќе да се одлепи од него. Тогаш Агиски ќе го одведе во длабоката вода, ќе го убие и изеде[1][2].

  1. „Each uisge - Monstropedia“. Архивирано од изворникот на 2014-08-10. Посетено на 2018-09-08.
  2. Each Uisge: The Scottish Water Horse

Поврзано

[уреди | уреди извор]