Агим Саити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Агим Саити (албански: Agim Saiti; Сингелиќ, Скопско, 8 април 1980) е македонски сликар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Саити е роден на 9 април 1980 во скопското село Сингелиќ. Дипломирал на Факултетот за ликовна уметност, отсек сликарство на Тетовскиот универзитет во Тетово во 2003 година во класата на проф. Луан Зенки. Работи како наставник во основно училиште „25 Мај“ во Сингелиќ. Учествувал во неколку колективни изложби. Првата негова изложба била во Културно-информативниот центар во Скопје на 23 мај 2006[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „КИЦ - Изложба на Агим Саити“. Време. 23 мај 2006. Посетено на 2009-11-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]